Turistler ve destinasyonlarda sunulan kültürel miras arasındaki ilşkiyi belirlemeye yönelik bir araştırma: Troia örneği
A research to determine to relationship between presented cultural heritage in destinations and tourists: The case of Troia
  1. Tez No: 145806
  2. Yazar: MURAT AKSU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABRİ HALUK ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Günümüzde, en hızlı büyüyen sektörlerden biri de turizmdir. Turizm aracılığıyla kazanılanı döviz girdisi, diğer sektördekilere göre daha önemlidir. Turizmden daha fazla gelir elde etmenin yolarından biri de turizmi çeşitlendirmekten geçmektedir. Bugüne kadar insanların özellikle tercih ettiği deniz, güneş ve kum turizmi, artık eskisi kadar cazip olmayıp, turist eğilimleri farklı turizm çeşitlerine doğru kaymaya başlamıştır. Turizmin, çeşitlendirilmesi yönünde yapılan çalışmalar günümüzde hızla artmaktadır. Bölgeler veya iller kendileri için en uygun turizm çeşidini seçme yoluna gitmektedir. Çeşitlendirmenin yollarından biri de ülkelerin kendi kültür miraslarını turizm amaçlı olarak ziyaretçilere sunmalarından geçmektedir. Bir ören yeri olarak Troya'ya bakıldığında; tarihsel ve kültürel açıdan oldukça zengin bir turizm potansiyeline sahip olduğunu görülmektedir. Günümüzde değişen turist eğilimleri de göz önüne alındığında, kültürel miras turizminin bölge turizmi için önemli bir turizm çeşidi olacağı düşünülmektedir. Çalışmada, Troya'da kültürel miras turizm kavramım, turistlerin satın alma davranışlarını ve turist tiplerini dikkate alarak, kültürel miras turizmine katılan turistleri anlamayı amaçlamaktadır. Çalışmada, Troya'ya gelen üç farklı kültürel turist tipi ortaya çıkmıştır. Birinci tip turistler, bölgeyi ve Troya'yı bilerek gelenler; ikinci tip turistler, bölgeyi bilerek gelen fakat Troya'yı bilmeyenler ve son turistler ise, bölge ve Troya hakkında hiç bilgi sahibi olmayanlardır. Çalışmada, ayrıca turistlerin günlük yaşam algılan da incelenmiş ve yine üç farklı kişilik tipi ortaya çıkmıştır. Bunlar, içe dönük kişilik tipi, dışa dönük kişilik tipi ve içice kişilik tipi olarak sınıflandırılmıştır. Böylece, bölgeye kültürel amaçlı gelen turistlerin daha iyi anlaşılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
Today, tourism is one of the most rapidly growing economic sectors. The foreign exchange input earned by tourism is more important than the input earned by the other sectors. One of the ways of gaining more revenue from tourism is, to diversify the tourism product. Sea- sun-sand tourism which has been especially preferred by the people until today, is decreasing by the terms of attractiveness and tourism motives are beginnig to change into different tourism kinds. With this aim, today the efforts through diversifying tourism is increasing rapidly. The regions or cities are beginning to search the appropriate tourism kind. One of the ways of diversifying is the presentation of the cultural heritages of the countries to the travelers as a tourism activity. When we consider Troia as a ruin destination ; we can see that Troia has a very rich tourism potential in terms of history and culture. When the changing tourism trend are considered; it has been thought that cultural heritage tourism would be important tourism kind for the region. This study aims to understand the tourists participating in cultural heritage tourism with considering the cultural heritage tourism in Troia, the purchase behaviours of the tourists and tourist types. In this study, three different types of cultural tourist has been determined. First type tourists are which are coming with the knowledge of the region and Troia, the second type tourists are which are coming with the knowledge of the region and without knowledge of Troia, the third and the last type tourists are which are coming without knowledge of the region and Troia. Besides these, in this study, the daily life perceptions has been analysed and again three different personality types has been determined. These personality types are classified as psychocentrics, allocentrics and midcentrics. Therefore, understanding the tourists which are travelling to the region with the purpose of cultural tourism will be possible