Uluslararası ulaştırma koridorları kapsamında Türkiye'nin transit denizyolu taşımacılığında konteynerize yüklerin projeksiyonu
The projection of containerised cargo in maritime transit transportation of Turkey in the concept of international transport corridors
- Tez No: 145807
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER ORAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Denizcilik İşletmeleri Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 269
Özet
Küreselleşme ve sonucu olarak ortaya çıkan ticaret hacimlerindeki önemli artışlar, Asya'dan Avrupa'ya yapılan yük akışlarında da etkisini göstermiştir. Avrupa- Asya ana denizcilik hattında seyreden gemilerin büyük bölümü tam kapasite ile çalıştıkları halde bu talebi karşılamakta güçlük çekmekte ve ölçek ekonomilerinden yararlanmak amacıyla gemi boyutları giderek artmaktadır. 20. Yüzyılın son çeyreğinde hızlı bir gelişme gösteren konteyner taşımacılığı, yüklerin taşınması ve aktarılmasında getirdiği kolaylık nedeniyle transit yük ve bu yüklerin elleçlendiği transit limanların yaygınlaşmasını sağlamıştır. Limanlar da ana hatlarda, artan yük akışından faydalanmak için kapasite, altyapı olanakları ve ücretlendirme konularında yenilikler yapma ve ana gemileri çekmek için hizmet kalitelerini arttırmayı amaçlamaktadırlar. Türkiye'nin transit denizyolu taşımacılığında, Akdeniz ve dünyadaki konumunun belirlenmesi ve uluslar arası ulaştırma koridorları kapsamında yapılan transit taşımalarının incelenerek rekabetçi üstünlüklerinin değerlendirilmesi amacıyla gerçekleştirilen çalışmada, literatür taraması ve kişisel görüşmelere ek olarak, uzman görüşlerinin konu ile ilgili yorumları analiz edilmiş, regresyon yöntemi ile Türkiye limanlarındaki transit taşımaların gelecekte göstereceği gelişmeler incelenmiş ve Türkiye'nin Akdeniz ana hattındaki konumunun belirlenmesi amacıyla bir rota planlaması gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Globalization and as its result significant trade volume increases, has shown its effect in the cargo flows from Asia to Europe. Altough most of vessels sailing in the Asia-Europe main maritime line are working with full capacity, they hardly meet this increasing demand. To take advantege of economies of scale ship sizes are increasing day by day. Container transportation,that made a rapid development in the last quarter of 20th. century, has widened transhipment cargo and hub ports, because it facilitates cargo transportation and transhipment. Ports in the main maritime lines, aiming make use of this increasing cargo flows, are willing to make reforms in their capacities, infrastructure facilities, port tariffs and increase their service qualities to attract mother ships. This study is aiming to determine Turkey's position in the Mediterranean's and World's transit maritime transportation and investigate transit transportations being carried out in the scope of international transportation corridors to evaluate competative advantages. In addition to literature review and personal interviews, interpretations of experts has been analysed and with the regration method future developments of transit transportations in Turkish ports has been researched. Finally a transit route planning has been carried out to determine Turkey's position in the Mediterranean. VI