Estetik ve ahlaki açıdan toplumsal değişmenin bir göstergesi olarak güzellik yarışmaları
Presenting beauty contest based on appearance and moralty a representation of a changing society
  1. Tez No: 145872
  2. Yazar: YALÇIN YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
ÖZET Çağımız, tarihsel birikimlerle birlikte yeni bazı süreçlere girmiş ve modernleşme hayatı yeniden biçimlendirmiştir. Kendisine özgü yapısı nedeniyle toplumların yaşamım bireyselliğe ve bireyselliği faydacılığa eklemleyen, üretim ilişkilerin sıklığı nedeniyle tüketime yönlendiren bir biçimlendiriş. Bunun için kitleleştiren ama aynı zamanda genel olarak söylenmesi gerekirse, yaşam şartlarını ve standardım kolaylaştırıp yükselten modernleşme, elbette insanların hayata bakışlarını sistematik bir hale getiren değer yargılarım da değiştirecektir. Estetik ve etik değer yargılan da bu yargılardandır. Düzenlenen güzellik yarışmalarına katılan kadınlara yüklenilen kimlikler, roller ve buna bağlı yeni anlamlar bunu doğrulamaktadır. Yerel kriterler yerine evrensel söylemi ile güçlü kültürün kriterleri konulmuş, kadına olması gereken işaret edilmiş, sonuçta da hem erkeğin hem de kadının bu yolla beğeni yargısı değişikliğe uğratılmıştır. İletişimin enformasyon alış verişinden nispeten uzaklaşarak, kültür aktarımına ve betimine yönelmesi, söz konusu ettiğimiz değişimi hızlandıran medya yapılarının doğmasına neden olmuştur. Güzellik yarışmaları bu tür aktarımların ve bundan kaynaklanan değişimlerin gerçekleştirimidir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Our age has incorporated novel processes into its body having absorbed historical accumulations; modernisation and the re-shaping effect on life. With its unique structure modernisation seams social life to individualism and individualism to pragmatism. In sum, re-directs all to consumerism through a web of production relations. Thus, the massifying modernism, while in general facilitates life conditions and improves living standards, changes public value judgements which constitute the systematic human outlook on life. Aesthetics and ethics judgements are such value judgements. The new identities, roles and related meanings attached to the female candidates of the beauty contests justify this view. Local criteria have been replaced by the ones of mainstream culture, women have been assigned roles and as a result the value judgements of both men and women have been changed. Communication distracted from information exchange and re-directed to cultural transfers and consumption of cultures resulted in the birth of new media institutions which give a faster pace to such transformations. Beauty contests are the realisation of such exchange and the resultant transformation.