Lider-yönetici eğitimi ve Kütahya Jandarma Eğitim Tabur Komutanlığı'nda durum tespiti
The education of leaders-managers and condition checking in Kütahya Genderme Training and Education Battalion Command post
- Tez No: 145871
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT TOKAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Her geçen gün dünyada, bilgiler eskiye oranla artmakta ve süratle değişmektedir. Teknolojide ve bilimde ortaya çıkan bu değişiklikle birlikte, hizmetlerin nitelik ve nicelik açısından değişmesi ve artması, yönetiminde değişmesine yol açmıştır. Yönetiminin değiş nesi, yöneticilerin de bu yenilikler ışığında kendilerini geliştirmelerini; gerekli bilgi, beceri ve deneyimle donatılmalarını zorunlu kılmıştır. Yöneticilerin bu niteliklere sahip olmalarında en etkili araç, şüphesiz eğitimdir. Bu bakımdan eğitim her zaman önemini koru nmuştur Bugün sadece, denenmiş öğretilerle bir şeyler yapmaya çalışırsak, yetiştireceğimiz liderler ancak bugüne hükmedenler olacaktır. Dünyamız büyük bir değişimin içindedir. Askeri teknolojiler de süratle bir değişimin içindedir. Bilgi çağının kuvvetlerini yönetecek liderlerin özelliklerinin farklı olacağı ve yönetim biliminin de çok değişeceği kesindir. Yarının in yönetiminde sadece krizi yönetecek değil sürekli değişimi yönetecek lider- yöneticilere gereksinim olacaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Everyday in the world, the knowledge is increasing and changing quickly comparing to past. With the result of the variations in technology and science, the quality and quantity variations of the services also caused the variations in management. The variations in management caused the managers change themselves such as to increase their abilities, knowledge's and experiences. The most important thing that gives managers these qualities is the education. Because of this reason education always protected its importance. If we still insist on the same leading tasks and don't improve ourselves, there will be no changes or improvements and the managers will still be the ones who only manage now not future. The world is changing everyday. Also the military Technologies are changing. It's a fact that leaders' qualities and the management science will also change. In the future we need managers not only managing the crisis but also managing the improvements and the variations.