Profesyonel futbolcularda durumluk kaygı düzeyini etkileyen faktörlerin değerlendirilmesi
The evoluatin of factors which effects the positional anxiety level of professional football players
  1. Tez No: 145873
  2. Yazar: HARUN KOÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VEYSEL KÜÇÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
ÖZET Günümüzde, spor dünyasının en önemli kavramları içerisinde yer alan yüksek performansa ulaşma ve sportif basan elde etme düşüncesi, sporcuların fiziksel, ruhsal ve duygusal yönden daha iyi gelişimi ile mümkün olmaktadır. Özellikle büyük miktarda maddi beklentinin olduğu, seyirci, medya ve yakın çevrenin baskısı altında müsabakalara katılan sporcuların normal ruh sağlığının korunması ile yüksek kaygı seviyesinden uzak tutulması amacıyla sporcularda kaygıya neden olan faktörlerin bilinmesi onlara yardım sürecinde en Önemli yeri oluşturmaktadır. Bu amaçla yapılan bu çalışmada futbolcuların durumluk kaygı düzeylerini etkileyen faktörlerin neler olduğunun tespit edilmesi ve bunların farklı lig ve kategorilerde mücadele eden futbolcular üzerindeki etkilerinin belirlenmesi hedeflenmiştir. Bu çerçevede dördüncü bölümde profesyonel futbolcuların durumluk kaygı düzeylerini etkileyen faktörler ele alınarak, oyuncular hangi davranış ve şartlarda kaygı düzeylerinin yükseldiği tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırmanın evreni Türkiye Profesyonel Futbol Liglerinde oynayan 4231 profesyonel futbolcu oluşturmuş ve toplam 201 futbolcunun cevapladığı anket formu Örneklem grubunu oluşturmuştur. Verilerin analizinde SPSS 12 paket programı kullanılmıştır. Futbolcuların kişisi bilgileri takımlara göre frekans ve yüzde dağılımları alınarak belirlenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde kişisel bilgiler bölümündeki değişkenler ile durumluk kaygı düzeyi ölçeğindeki sorular arasında Monte Carlo Simülasyonu kullanılarak Ki-kare testi uygulanılarak ilişki aranmış ve elde edilen sonuçlar değerlendirmeye alınmıştır. Sonuç olarak, profesyonel futbolcular üzerinde yapılan çalışmada sporcuların durumluk kaygı düzeylerini etkileyen faktörlerin farklı şekillerde kendini gösterdiği ve bunlar içerisinde de sporcuların durumluk kaygı düzeyinin farklı şekillerde etkilendiği görülmüştür. Bütün sporcuları aynı şekilde motive etmenin sporcular üzerine farklı etkilerde bulanabileceğinin göz önünde bulundurulmalıdır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Nowedays, the acquisition of the high performance and fulfilling the aim of success which are the most important parts of sportsworld is only possible with sportmen' s physical, psychological and emotional developement. If sportmen are aware of the factors which cause tension, it will hepl them relax in the competitions in which the economic expectation is large and when they are under pressure by mass media and neighbourdhoad. So that, they can be kept away from high anixeties. In this study, the aim is therefore to determine the factors affecting footballers' instant anixety levels and the influence of these factors on the footballers who compete in different leagues and categories. For this reason, in the fourth part, the factors affecting on the professional footballers' instant anixeties were studied and we tried to fix on which conditions anixety level may be higher. We formed a research ambiance made of 423 1 professional footballers and 201 answered the questionnaire. We obtained a sample form in that way. In the analysis of datum we used SPSS 12 packet programme. Footballers' personal information was determined according to the distribation of frequency and percentage of the teams - Monte Carlo Simulation was used and Ki-kare test was applied in order to fix the correlation between the questions of datum. By doing this, we tried to find relations between them and the results obtained weree taken into consideration. As a result, In the study carried out on the professional footballers, the factors affecting on sportmen' s anixety levels were observed to appear in different ways in different individuals. We must therefor keep our mind that the same motivation will affect each sportman differently.