1845 (1261) Temettu'at defterlerine göre Konya Karapınar (Sultaniye)'nin mahallelerinin iktisâdî ve içtimâî durumu
The economical and social state of Konya Karapınar's (Sultaniye) streets according to the Tax books of 1845 (1261)
  1. Tez No: 145881
  2. Yazar: HARUN YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN BASRİ KARADENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 635
Özet
ÖZET Tanzimatla beraber Osmanlı Devletinde değişik isim ve şekillerde toplanan vergilerden bir kısmı aynı çatı altında toplanmış, vergide adalet sistemi göz önünde bulundurularak herkesin kazancına ve ödeme gücüne göre yeni düzenlemeler yapılmıştır.Hane reislerinin gelirlerini ve mal varlığım tespit eden sayımlar (temettü' at tahriri) yapılarak, bu sayımlara dayalı temettü' vergisi konulmuştur. Yapılan tahrirler sonucu oluşan Temettü' at Defterleri, 19. yüzyılda ve Tanzimatın uygulandığı bölgelerde dönemin sosyo-ekonomik yapısı hakkında bizlere önemli bilgileri taşıyan sayısal veriler sağlar. Başbakanlık Osmanlı Arşivinde araştırmacıların hizmetine sunulan Temettü' at Defterlerinde mükellefin ziraat,hayvan vs. mal varlığı, meslek ve sanat gelirleri kaydedilir. Ayrıca ziraî ekonomi, hayvansal üretim, mahalleler, nüfus dağılımı, hanelerin gelir dağılımı ve refah düzeyi, meslek dallan hakkında çok fazla bilgi bulunur. Başbakanlık Osmanlı Arşivi Temettu'ât Defterleri Katoloğunun VI. Cildinde bulunan Karaman Eyaleti, Konya Sancağına bağlı Karapınar Kazasının aşağıda defter numarası ve isimleri belirtilen yedi mahallesi yüksek lisans tez çalışması olarak transkripsiyonu ve değerlendirilmesi sunulmuştur: ML.VRD.TMT. 1 0. 1 34 Kal'a Mahallesi ML.VRD.TMT.10.136 Çetmi Mahallesi ML.VRD.TMT.10.137 Apak Mahallesi ML.VRD.TMT.10.138 Şa'banlı Mahallesi ML.VRD.TMT. 1 0. 1 43 Küllü Mahallesi ML.VRD.TMT. 1 0. 1 45 Hacı ' Ömerli Mahallesi ML.VRD.TMT. 10. 150 Han Kapısı Mahallesi
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Through the political in the Ottoman empire some part of taxes which had been collected under different names and in different mannerrs were gathered together, regarding the justice system, some arrangements intaxes were arried out according to payment capacity and people's gain.By making enumerations that define the whole possession and income of families tax on profits was put based on these counts. Tax books that came into existence as a result of andysis give us some numerical data bearing important information about the socio-economic state of the period in places where political reforms were applied. In Premiership Ottoman Archives, in tax- books wich served for researchers, the responsibles agriculture, job, art incomes and possesion were registered. In addition much information about agricultural and economic production, streets, population density, income distribution and social wellfare is found. Below transcription and evaluation of seven streets belonging to Karapınar were carried out: ML.VRD.TMT.10.134 Kal'a Street ML.VRD.TMT. 10.136 Çetini Street ML.VRD.TMT. 10.137 Apak Street ML.VRD.TMT. 10. 138 Şa'banh Street ML.VRD.TMT.10.143 Küllü Street ML.VRD.TMT.10.145 Hacı 'Ömerli Street ML.VRD.TMT. 10. 1 50 Han Kapısı Street