70 numaralı Kütahya Şer'iyye sicili transkripsiyonu ve kritiği
70 number Kütahya lawcourt record transcription and critic
- Tez No: 145882
- Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜN ATTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 518
Özet
V ÖZET Osmanlı Devleti Dünya siyasi tarihinin muhakkak ki en büyük devletlerindendir. Sahip olduğu toprakların büyüklüğü ekonomik, askeri gücünün yanında esas takdire şayan olan yüzyıllarca değişik din, dil, ırk ve anlayışlara sahip milletleri bir arada huzur ve barış içinde yaşatabilmesidir ki, batılı tarihçilerin“Pax Ottoman”( Osmanlı Barışı ) dedikleri bu sistem üzerinde halen araştırmalar yapılıp esasları anlaşılmaya çalışılmaktadır. Adalet toplumların temel direğidir. Adil olan yönetim ve yöneticilerin tarihteki başarılan sabittir. İşte Osmanlı Devleti'nin temel taşı da adalete verdiği önem olmuştur. İlk atanan devlet memurlarından birinin kadı olması adalete verilen değerin ifadesidir. Kadıların tutmuş oldukları Şer'iye Sicilleri Osmanlı tarihi hakkında içinde barındırmış olduğu önemli bilgiler açısından Osmanlı tarihinin en önemli kaynaklarından birisidir. Şer' iyye sicilleri sayesinde sicilin tutulduğu senelerde toplumun sosyal durumu, ekonomik durumu askeri ve adli durumu hakkında bilgi edinilmektedir. Aynı /.amanda Şer'iyyc Sicillerinde yer alan mekan isimleri de öğrenilebilmektedir'. Çalışma konumu/. olan“70 Numaralı Kütahya Şer'iyye Sicili ”itin değerlendirilmesi sonucu o dönem Kütahya ve çevresinin; örf ve adetleri gelenekleri, mekan isimleri, şahıs isim ve unvanları, cemiyetin fikri yapısı, Müslümanlar ile gayri müslimlerin münasebetleri incelenebilir; aile hukuku, ceza ve miras hukukunun yapısı sergilenebilir. Çalışmamızın temel hedefi Kütahya toplumu hakkında bilgi sahibi olarak Osmanlı toplumu hakkında yapılacak araştırmalara katkıda bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Ottoman Empire is one of the important political state. Beside a great economical, military force and ruling on three continents, the most admirable subject is living of people from didcronl religions, Impinges unci nnlions. This subjcel is enlled Pax Ottoman (Ottoman Piece) by the western historians and it is still being studied to be understood. Justice is one of the pillar societies. The success of governing with justice is always permanent. The basis of Ottoman Empire is justice. Appointment of judge to a country as one of the first officers reflects the importance given to justice. The Lawcourt Records are important sources of the Ottomans' history on account of the vital knowledge they involve. One can learn about the social conditions of the society, its economical, military and judicial conditions when the records were I iikc-i i I'liilliciiiiuu-, I he. ıııımcs olllıe local laıulıımıks and placr:, can also In-, ; u < j 1 1 1 1