Milliyetçiliği liberal okuma denemesi: Türkiye Günlüğü Dergisi örneği
A liberalist reading of nationalism: The case of the journal Türkiye Günlüğü
- Tez No: 145886
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RECEP YILDIZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Sosyoloji, Sociology
 - Yıl: 2004
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET Milliyetçilik, Fransız ihtilaliyle birlikte ortaya çıkmış ve dünya tarihine yön vermiş bir ideoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Milli-devletin oluşumu imparatorlukların sonunu getirmiş ve dünya yeni bir yapılanmanın içine girmiştir. Bu doğrultuda dönemin büyük imparatorluklarından olan Osmanlı İmparatorluğu da bu akımdan nasibini almıştır ve yerine Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Liberalizm de özgürlük ve bireysellik söylevleriyle İhtilalin körükleyici unsuru olmuştur. Bu bakımdan her ne kadar milliyetçilik ve liberalizm birbirlerine ters gibi görünseler de tarihsel olarak bir birliktelikleri vardır. 1980 sonrası dönemde özgürlükçü fikirlerin uygulamaya konulması yeni düşünceleri ortaya çıkarmaktadır. Türkiye Günlüğü Dergisi Özal döneminin ifade hürriyeti döneminde ortaya çıkmış bir dergidir. Milliyetçi bir yapısı olmasına rağmen liberalizm vurgusu da önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bu bağlamda milliyetçi liberal bir çizgi olarak karşımıza çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Nationalism, emerging with the French revolution, has grown as a powerful trend that governed the entire world history. The formation of the nation-state has brought an end to the imperial age and the world experienced a new political formation. In this view great empires o f the age h ave 1 eft their p olitical entities ton ation-states including Ottoman Empire which left its political stance to the Republic of Turkey. Liberalism was one of the leading forces of the Revolution with its discourse of liberty and individualism. Although nationalism and liberalism look as confronting trends they share a common historical development. After the 1980s novel ideas emerged as liberalist ideas were put into practice. Türkiye Günlüğü Dergisi has been founded during the liberalist atmosphere of the Özal period. Structurally nationalistic the magazine has left a large sense for liberalism. In this context it has a liberal nationalist discourse.