Sadri Maksudi Arsal'ın düşünce dünyasında liberal milliyetçi tema
Liberal nationalist theme in Sadri Maksudi Arsal's world of thought
  1. Tez No: 706301
  2. Yazar: MUSTAFA DEMİRCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLA DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Biography, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu çalışmada Sadri Maksudi Arsal'ın düşünce dünyasında liberal milliyetçi temayı ortaya koymak amaçlanmıştır. Millet, milliyet, milliyetçilik, hukuk, tarih, dil gibi alanlarda uğraş verdiği görülen Arsal, Cumhuriyetin ilk yıllarında ulus devletin inşası sürecinde faaliyet göstermiş bir akademisyen ve siyasetçidir. Arsal'ın milliyetçilik yaklaşımının incelenmesi milliyetçilik alanında ve Türk siyasal yaşamı üzerinde yapılan araştırmalara katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu kapsamda bir kavram olarak milliyetçilik, Türk milliyetçiliği ve gelişimi doküman incelemesi temel alınarak incelenmektedir. Çalışmanın sonucunda Sadri Maksudi Arsal'ın milliyetçilik teorileri içerisinde ve Türk milliyetçiliği içerisindeki yeri ortaya konmuştur. Arsal'ın milliyetçi yaklaşımında liberal milliyetçi temanın olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to reveal the liberal nationalist theme in the world of thought of Sadri Maksudi Arsal. Arsal is an academician and politician who has been active in the construction of the nation state in the first years of the republic, which is seen to be engaged in fields such as nation, nationality, nationalism, law, history and language. Examination of Arsal's approach to nationalism will contribute to research on nationalism and Turkish political life. In this context, nationalism as a concept, Turkish nationalism and its development are examined on the basis of document analysis. As a result of the study, the place of Sadri Maksudi Arsal in the theories of nationalism and in Turkish nationalism will be revealed. It has been concluded that there is a liberal nationalist theme in Arsal's nationalist approach.