Buket Uzuner'in romanlarında teknik yapı
Narrative techniques of Buket Uzuner's novels
  1. Tez No: 146005
  2. Yazar: SEMRA SEVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAMAZAN GÜLENDAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Buket Uzuner, Modern Türk Edebiyatı 'nda çağdaş kadın yazarlar arasında kendisine haklı bir yer edinen yazarlarımızdan biridir. Hazırlamış olduğumuz bu tezimizde, Buket Uzuner' in dört romanını (İki Yeşil Susamuru, Balık İzlerinin Sesi, Kumral Ada-Mavi Tuna, Gelibolu) roman teknikleri açısından tahlil ederek, incelemeye çalıştık. Çağdaş yazarlarımız ve onların eserleri hakkında araştırma ve inceleme yapmanın gerekliliğini düşünerek, incelemeye çalıştığımız romanlar doğrultusunda Buket Uzuner'in romanlarındaki vak'a zenginliğini, roman sanatına özgü teknikleri kullanış tarzım ve Türkçe'nin zenginliğini, güzelliğini gösterme çabasını ortaya koymaya gayret gösterdik. Post-modernizmin temsilcilerinden biri olarak kabul edilen Buket Uzuner'in romanlarına da yansıttığı bilgi birikimi ve hayal dünyasının genişliği dikkat çekmektedir. Tüm yazarların olduğu gibi Buket Uzuner'in romanları da yazarın hayatım, gezginliği ile oluşturduğu bilgi birikimini, hayata bakışını ve yaşadığı toplumun ve dönemin özelliklerini bir araya getirmesiyle oluşmuştur. Tüm bunları başarılı bir şekilde harmanlayan Buket Uzuner, romancılığı ile adından söz ettiren bir yazar olarak Modern Türk Edebiyatı'nda önemli bir yer edinmektedir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY Buket Uzuner is one of the writers who takes a right place for herself among the contemporary woman writers in Modern Turkish Literature. In our thesis that we have prepared, we tried to examine by analysing the four novels of Buket Uzuner from the point of view of the norrative techniques. (İki Yeşil Susamuru, Balık İzlerinin Sesi, Kumral Ada-Mavi Tuna, Gelibolu). By thinking the necessity of studying and searching about our contemporary writers and their arts, we tried to expose the variety of events, her style of using the techniques that only belongs to art of novel and her effort in showing the richness and beauty of Turkish language in Buket Uzuner' s novels in the direction of novels that we tried to analyse. In the works of Buket Uzuner who is accepted one of the representatives of post-modernism, especially her knowledge that she reflects to her novels and richness of her power of imagination call attention. As all the writers' novels, Buket Uzuner' s novels also come into existence with reflecting her life, her knowledge that is occured by seaching, the way that she looks life and the features of the period that she lives in. That is why Buket Uzuner, whose name is previovsly mentioned, has a great importance in Modern Turkish Literature with essay-writing.