Ergenlerde kimlik statülerinin incelenmesine ilişkin kesitsel bir çalışma
- Tez No: 2015
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BUKET TEGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu araştırmada benlik-kimliği statüleri, alınan eğitim türü, üniversitede geçirilen süre ve cinsiyet değişkenleri açısın dan kes itsel olarak incelenmiştir. Bu amaçla Hacettepe Üniversitesinin Bey tepe Kampüsün- de Fizik Mühendisliği, Türkdili ve Edebiyatı ve İşletme Bö lümlerinde 1-4. yılda eğitimlerini sürdüren kız ve erkek öğ renciler (toplam 364 kişi) araştırma örneklemini oluşturmuş tur. Araştırmada, deneklerin benlik-kimliği statülerini de ğerlendirmek amacıyla kullanılan "Benlik-Kimliği Objektif öl çüm Skalası Geliştirilmiş Form' unun (EOM-EIS) ön çalışma kap samındaki ayrı bir örneklem grubunda, içtutarlık, test-tekrar test, iki-yarım güvenirlik, kapsam ve ölçüt geçerliği açıla rından güvenirlik ve geçerlik değerlendirmesi yapılmıştır, ölçeğin güvenirlik ve geçerliğinin kabuledilir düzeyde oldu ğu saptandıktan sonra, araştırmada başlıca veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. EOM-EIS ' le elde edilen verilere uygulanan istatistik- 2 sel analiz teknikleri -X uyum ve bağımsızlık testi-, denek lerin kimlik statülerine dağılımının alman eğitim türünden ve üniversitede geçirilen süreden bağımsız olduğunu göster miştir. Bununla birlikte deneklerin kimlik statülerine dağı lımı cinsiyete bağımlı bulunmuştur.101 Araştırmada söz konusu değişkenler açısından analiz sonuçlarına göre, gençler arasında en sık gözlenen statü, kararsız kimlik statüsü olmuştur. Cinsiyet açısından bakıl dığında kızlarda ikinci derecede sıklıkla rastlanan statü bağımlı kimlik statüsü iken, erkeklerde ikinci derecede sıklıkla rastlanan statü başarılı kimlik statüsü olmuştur. Buna karşın başarılı kimlik statüsü erkeklerde en sık göz lenen statüyken, kızlarda en az gözlenen statüdür. Ayrıca cinsiyet değişkeni açısından ele alındığında kız ve erkek lerin kimlik statülerine dağılımı, alman eğitim türüne göre farklılık göstermiştir. Buna göre Fizik Mühendisliği ve İşletme Bölümlerinde, kız ve erkeklerin kimlik statüle rine dağılımı anlamlı farklılık gösterirken; Türkdili ve Edebiyatı Bölümü ' nde deneklerin kimlik statülerine dağılımı cinsiyetten bağımsız bulunmuştur. Bu araştırmada elde edilen bulgular, EOM-EIS ' in değer lendirme özellikleri açısından ve yayınlardaki bulgulara göre değerlendirilmiştir. Yayınlardaki bulgularla, araştırmada el de edilen bulguların tartışılmasında denekler hakkında Bilgi Formlarından elde edilen betimsel bilgiler de kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this cross-sectional study ego-identity statuses have been investigated in the light of education type, time spent in the university and sex. A total of 364 students of both sexes in their 1st to 4th year from the. departments of Physics, Turkish Language and literature and Business Administration at the University of Hacettepe were employed as subjects. The. subjects' identity statuses were specified by the“Extended Version of the Objective Measure of Ego-Identity Status”(EOM-EIS). In a pilot study reliability and validity of EOM-EIS was evaluated by means of internal, test-retest and split-half reliability, content and concurrent validity. After the scale was found to be reliable and valid on an acceptable basis, it was employed as the main data-gathering instrument. The statistical analyses of the data by means of Chi- Square have shown that the distribution of subjects to the identity statuses are independent of type of education received or time spent in the university. However, subjects' distribu tion across the identity statuses was found to be dependent on sex.103 According to the results of analyses in relation to the variables in question, the most frequently observed status amongst young people has been moratorium status. viewed from the aspect of sex, the second most frequent status has been foreclosure status for girls, and identity achiever status for boys. While identity achiever status is the second most freguently observed identity status for boys, it is the least frequently observed status for girls. Moreover, in relation to the variable of sex, distribution of boys and girls to the identity status has been found to be different according to the type of education received. Thus, while the distribution of boys and girls to identity statuses was found to differ significantly in the Departments of Physics and Business Administration; the distribution of subjects to the identity statuses has been found to be idenpendent of sex in the in the Department of Turkish Language and Literature. The results of the present study have been evaluated in relation to the EOM-EIS's evaluative characteristics and existing findings in literature. Demographic information about the subjects gathered by means of a questionnaire was used. of in the discussion of reported findings in literature, and findings of the present study.