Çocuklara dinî alışkanlıkların kazandırılmasında aile, okul ve çevrenin etkisi
The impact of family, school and social environment, when it have been gained religion habits to children
- Tez No: 146030
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
“Çocuklara Dini Alışkanlıkların Kazandırılmasında Aile, Okul ve Çevrenin Etkisi”adlı bu araştırma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; araştırmanın problemi, amaç ve önemi, denenceleri, araştırmanın yöntemi, sayıltıları, sınırlılıkları, araştırmada geçen temel kavramlar ve son olarak da araştırmanın evreni ve örneklemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde, alışkanlık, dini alışkanlığın bölümleri olan ahlaki alışkanlık ve ibadet alışkanlığı üzerinde durulmuştur. Bu alışkanlıkların çeşitleri ve alışkanlıklarda etkili olan unsurlar sıralanmıştır. Üçüncü bölümde, çocuklara ahlaki alışkanlıklar ve ibadet alışkanlıklarının kazandırılabilmesi için kullanılabilecek yöntem ve teknikler anlatılmış, olumsuz alışkanlıkların giderilmesi için yapılması gerekenler açıklanmıştır. Aile, okul ve toplumda olumlu alışkanlıklar kazandırabilmek için neler yapmalıdır? sorusunun cevabı aranmış, Kur'anıkerim, Hz. Peygamber ve İslam büyüklerinin tavsiyelerine başvurulmuştur. Dördüncü bölümde, ilköğretim ikinci kademe düzeyindeki 245 öğrenciye uygulanan anketle elde edilen bulgular tablolar halinde gösterilmiş, verilen cevaplar doğrultusunda yorumlar yapılmıştır. Son bölümde de araştırmadan çıkan sonuç ve araştırmaya bağlı birtakım öneriler ise bu bölümün sonunda sunulmuştur. m
Özet (Çeviri)
This research study which is called“The impact of family, school and social environment, when it have been gained religion habits to childrens”is divided into four parts. Problem of the research, its purpose, importance, hypothesis, methods, assumptions, limitations, basic terms that are used in the study and finally region and exemplification of the research are emphasized in the first part of this study. In the second part of the study, habits, ethical habits which are the parts of the religious habits and prayer habits are underlined. Also types of these habits and factors that have impact on habits are indicated. In the third part of this research, methods and techniques that should be used in order to gain ethical and prayer habits for children are explained. And also necessary procedure is explained in order to make children avoiding their negative habits. Many useful answers are being searched for the question of what family, school and society can make children to gain positive habits. And also it is applied to advises of the Quran, Hz. Prophet and other Islamic ancestors. In the fourth part of this research, survey solution tables which are acquired as a result of application on 245 primary school secondary level students are shown. In the final part of the study, many interpretations and advises are being given based on this useful data. IV