Finansal piyasalarda futures-opsiyon işlemleri ve muhasebeleştirilmesi
Financal markets futures-opsiyon operations and accountancy
- Tez No: 146031
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Risk yönetimi, firmalar için gelecekte meydana gelmesi beklenen, istenmeyen durumların.ortadan kaldırılması için alınacak önlemleri kapsar. Risk yönetiminde kullanılan ve çalışmamızın da konusunu oluşturan türev ürünler, yatırımcıların farklı türdeki gereksinmelerini karşılamak üzere geliştirilmiştir. Dört bölümden oluşan bu tezde; işletmelere, çeşitli risklerden korunmak için farklı alternatifler sunan türev ürünler ele alınmış, bu ürünlerin muhasebeleştirilmesinde kullanılan standartlar açıklanmış, futures ve opsiyon işlemlerinin muhasebeleştirme işlemleri yapılmıştır. Birinci bölümde finansal piyasalar ve bu piyasalarda karşılaşılan riskler açıklanmıştır. Risk yönetimi ve risk korunma teknikleri incelenmiştir. İkinci bölümde futures, üçüncü bölümde opsiyon piyasalarının özellikleri ve işleyişi hakkında bilgiler verilmiştir. Dördüncü bölümde ise türev ürünlerin muhasebeleştirilmesinde karşılaşılan sorunlar ve kullanılan standartlar üzerinde durulmuştur. Futures ve opsiyon işlemlerinin muhasebeleştirilme işlemleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Risk management is for companys to comprise waiting from occur the future and remove don't want conditions dispotion. In the risk management use and to be works matter derivaqtive produces developed to blackon condition of investors's different kind of neccessity. This working have four parts and dealedvith different alternatives to offer for product to different risk, this produces toexplained like accountancy to explained this produces like to used accountancy and done of the accountancy futures and opsiyon's operation. First part explain finansal markets and encountered risks from the this markets. Resaerched risk control and avoid of the risks. Inthe second part, explained futures in the third part pecualirity of opsiyon markets and take information about opsiyon markets's pecualirity. In the part explained encounter problems from derivative produces's accountancy and explaniedof use standarts Than done futures and opsiyon process's accouyntancy operation. II