Emeklilik fonları ve Türkiye uygulaması
Pension funds and Turkey aplication
- Tez No: 146033
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYKUT İŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalışmanın konusu özel emeklilik fonlarının Türkiye'de nasıl işlediğini anlatmaktır. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde Türk sosyal güvenlik sistemi anlatılmıştır. İkinci bölümde ise özel emeklilik fonları ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Bu bölümde özel emeklilik fonları ile ilgili genel bir bilgi verildikten sonra emeklilik fonlarının gelişimi, işleyişi, türleri, yönetimi ve özellikleri anlatılmıştır. -' Çalışmanın üçüncü bölümünde özel emeklilik fonlarının Türkiye uygulaması olan“Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu”anlatılmıştır. Son olarak dördüncü bölümde emeklilik fonlarını kuran 11 şirket incelenmiş ve değerlendirilmiştir. V
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study's subject can private pension funds how is working in Turkey. This intention in the part of the first this study to tell about Turk Social Security system. Seecond part is talk about as detail. In this part try to take about a general information private pension funds. Then after that told about pension funds' s dewelop, working kinds, managements and peculiaritys. In this study's third part's to be private pension funds "Individual Retirement Saving and Investment System. İn the end of fourth part to examined and to put to good used to establish to found eleven company. VI