Özel emeklilik şirketlerinde portföy yönetimi ve Türkiye uygulaması
Portfolio management in private pension firms and the practise in Turkey
- Tez No: 188661
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. DEĞER ALPER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİİŞLETME ANABİLİM DALIMUHASEBE FİNANSMAN BİLİM DALIÖZEL EMEKLİLİK ŞİRKETLERİNDE PORTFÖY YÖNETİMİVE TÜRKİYE UYGULAMASICemil Yavuz ALTANYüksek Lisans TeziTürkiye'de 1990'ların başından itibaren sosyal güvenlik kuruluşları büyükaçıklar vermeye başlamışlardır. Ülkemiz genç bir nüfus yapısına sahip olmasınarağmen, dağıtım sistemi esasına göre işlemekte olan sistem yetersiz kalmakta ve sosyalgüvenlik açıkları sürekli büyümektedir.Tüm dünyada sosyal güvenliğin geleceğine yönelik düşünce, devlete bağlısosyal güvenlik kuruluşlarının asgari seviyede bir gelecek garantisi sağlaması, bununötesindeki garantilerin ise özel sistemler tarafından sağlanmasıdır. Türkiye'de başlatılansosyal güvenlik sisteminin reformuna da aynı düşünce hakim olmuştur. Bu reformlabirlikte ?Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu?, çıkarılmıştır. Bukanun ve ilgili düzenlemelerle Bireysel Emeklilik Sistemi oluşturulmuştur.Bireysel emeklilik sistemi, gönüllü katılım esasına dayanan, katılımcıların kendibirikimlerinin değerlendirilmesinde söz sahibi oldukları, devlet tarafından denetlenipgözetlenen ve özel şirketler tarafından işletilen bir tasarruf ve yatırım sistemidir.Sistemden emekli olabilmek için en az 10 yıl süre ile katkı payı ödemek ve 56 yaşınıdoldurmuş olmak gerekmektedir.Dünyada olduğu gibi ülkemizde de sisteme katılım, katılımcılara, işverenlere veemeklilik fonlarına yönelik tanınan vergi avantajlarıyla teşvik edilmeye çalışılmıştır.Ancak sistemin cazip hale getirilmesi için mevcut vergi teşviklerinin arttırılmasıgerektiği düşünülmektedir.Sistemde fonlar, emeklilik şirketlerinden bağımsız, portföy yönetim şirketleritarafından yönetilmekte ve profesyonel portföy yönetimi sistemin özünü oluştur-maktadır. Ayrıca fonların mal varlıkları, Takasbank ve benzeri saklama kuruluşlarındave tamamen şirket ve portföy yöneticisinin malvarlıklarından ayrı tutulmaktadır.Sistemin ekonomi üzerindeki esas etkisi, mali sisteme, uzun vadeli fonlarıkazandıracak olmasıdır. Dünyada emeklilik fonları tarafından yönetilen fon miktarı 11trilyon doların üzerindedir. Kurumsal yatırımcı olarak bu fonlar gelişip, tutaryükseldikçe sermaye piyasaları gelişip derinleşecek, piyasalara yöneltilen tasarruflarınartması ekonominin şoklara karşı direncini arttıracaktır.Danışman: Yard.Doç.Dr. Değer ALPER Sayfa sayısı:163
Özet (Çeviri)
ULUDAĞ UNİVERSİTESİİŞLETME ANABİLİM DALIMUHASEBE FİNANSMAN BİLİM DALIPORTFOLIO MANAGEMENT İN PRİVATE PENSİON FİRMSAND THE PRACTISE IN TÜRKİYECemil Yavuz ALTANMaster ThesisIn Türkiye social security socities began to have growing deficits in the early1990?ies. Our population is very young, although the pay as you go system proved to beinsufficient and the deficits of the social security socities kept growing.The choosen way for reforming the social security systems in most countries is;providing a minimum security from the government oriented systems and leting peopleto have additional security from the private systems. The idea which leads the reform ofTürkish social security system is the same. The law for the private pension system andrelated regulations produce the mainframe of the private pension system.Private pension system is built on voluntary participation principle. Theparticipants select the way which their savings will be evaluated. The private pensionfirms runs the pension funds and the government examines the firms and the funds. Toget retirement income from the system a person should participate in the system at leastfor 10 years and should be over 56 years old.There are tax reductions for the participants, employers and the pension funds, toattract the potential participants. But if the ratio of tax reduction increases, the attractionof the system will be much stronger.The funds are run by professional independent portfolio managers. Professionalportfolio management is the core of the system. The financial instruments which are inthe portfolio of the funds are kept safe in Takasbank and other clearing agencies. Thesefunds are seperate form the pension and portfolio management firms.The main effect of the private pension system on the financial system is that, thesystem will produce long due funds which will be run by professional portfoliomanagers. Total amount of funds run by private pension systems in the world is over 11trillion USD. As the pension funds raise the financial markets will get deeper andstronger, and as the financial markets get deeper, the economy will be much resistant tothe shocks.Yard.Dcç,Dr Değer ALPER 163 Pages