Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türk çalışma yaşamında değişen endüstri ilişkileri sistemi
In the processs of conformity to EU the system of changing industrial relations in Turkish labour life
  1. Tez No: 146089
  2. Yazar: KİFAYET ERDEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENER BİNGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
1996 yılında yürürlüğe giren Gümrük Birliği Antlaşmasıyla Türkiye Cumhuriyeti Balı dünyası ile olan ilişkilerinde yeni bir sürece girmiş ve Türk kamuoyu arlık Gümrük Birliği' nin nihai hedefi olan Avrupa Birliği'ne entegrasyon söylemini sürekli vurgular olmuştur. Helsinki Zirvesi sonrasında netleşen adaylık statüsü ve son olarak 3 Ekim 2005 tarihinde başlayacak olan katılım müzakereleri ile Türkiye bu sürecin gerekliliği olan değişimleri / dönüşümleri gerçekleştirmeye başlamıştır. Dünya'da meydana gelen ekonomik, teknolojik, siyasal, sosyal ve kültürel değişmeler diğer alanlarda olduğu gibi endüstri ilişkileri alanında da değişimi ve yeniden yapılanmayı gündeme gelirmiş, bu nedenle Türk çalışma hayatının yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç duyulmuş ve çalışma hayalını yakından ilgilendiren ekonomik, sosyal ve siyasal koşullar, uygulamada karşılaşılan sorunlar, esnekleşme gereksinimi, Avrupa Birliği ve Uluslararası Çalışma Örgütü normlarına uyum sağlama zorunluluğu, Türkiye'nin AB'ne uyum süreci ile hız kazanmıştır. Hazırlanan bu çalışma, Türkiye'nin Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde gerek sosyal gerekse ekonomik açıdan uyumlaştırılması gereken ya da eksikliği hissedilen konuların tespitini, kazanımlarımızı ve kal elliğimiz yolun uzunluğunu göstermeyi amaçlamaktadır. Çalışına hayatı ve Türk endüstri ilişkilerinde yaşanan sıkıntıların AB'ne uyum süreci ile çözüm yollarının hızlandırılması ve yapılan değişiklikler çalışmamızda yer almakladır. Çalışmamızın birinci bölümünde, endüstri ilişkileri kavramı ve tarihsel süreç içerisinde değişen rolleri tanımlanmakladır. Ayrıca Avrupa Birliği'nin tarihsel gelişimi ve kurumsal yapısına değinilmiştir. İkinci bölümde, Türkiye ve Avrupa Birliği ilişkileri, gerçekleştirilen zirveler bağlamında ele alınmıştır. Özellikle Helsinki Zirvesi sonrasında kesinleşen adaylık statüsü ile uyumlaştırma sürecine giren Türkiye'nin değişen ve yenilenen sosyal politikası, AB' nin sosyal politikası ile karşılaştırılarak gelinen nokta vurgulanmıştır.Üçüncü bölümde, öncelikle AB'nin mevcut endüstri ilişkilerine değinilerek sonrasında Türk çalışma yaşamında değişen endüstri ilişkilerine yer verilmiştir. Türkiye'nin bu süreç içerisinde gerçekleştirdiği düzenlemeler ve AB müklesebatına uyum çalışmaları da bu son bölümde yer almakladır. II
Özet (Çeviri)
With the Customs Union Treaty, which was put into Power in 1996, Turkish Republic has entered a new process in its relations wit the west and the Turkish has come to emphasize the entegration to EU, which in the final aim of the Custom's Union. With the candidateness situation, which has been exactly clarified after llelsinli Summit and lastly with joining negotiations which will start in October 3rd 2005, Turkey has started to realize the necessary changes. Worldwide changes in economical, tcchrolopical, social, political and cultural areas have brought into agenda the nation of change and reconstruction in industrial relations. Therefore it is needed that the Turkish working life is reconstructed and economical, social and political conditions clor sely. connected to the working life, gets more fluexible. Obligation of conformity to EU and internation Labour Organization (ILO) norms, has gained acceleration through the corformity process of Turkey to EU. This study is aimed at finding the items which are thought to be lacking or which needs conformity showing our achievements in industrial Life, the fastening of solution ways and available changes also lake place in our study. In the first part of our study, the Notion of industrial the historical process have been defined. Also the historical development of EU and its instutional structure is pointed out. In the second part of the study, Turkey and EU relations have been taken into hand in terms of up to now organized summits. Turkey's changing and renewed social politics, especially with the candidateness situation which got certain after the Helsinki Summit, and the point arrived has been emphasized. In the third part of the study, firstly by pointing out to the EU's current industrial relations, Turkey's changing industrial relations in work life has been IIIiııclııılcıl. I lie arrangements Turkey lias reali/eil iluiinj', Ihis period anil conformity effqrds to EU also take place in Üıis last period. IV