Panel veri yöntemiyle Türkiye'nin üretim fonksiyonunun tahmin edilmesi
The estimation of production function of Turkey by method of panel data
- Tez No: 146128
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT PAZARLIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, Econometrics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezi, kesit verisi ve zaman serisi verilerinin birleşmesiyle oluşan panel veri modelleri ve yöntemleri arasındaki farkı teorik olarak incelemektedir. Türkiye'nin üretim fonksiyonu üzerine bir uygulama ile yapılan açıklamaların tutarlılığını test etmeyi amaçlamaktadır. Zaman serisi ve kesit verilerinin birlikte kullanıldıkları panel veriler ve modelleri, üretim fonksiyonunun temel kısımlarını oluşturmaktadır. Panel verilerin kendilerine has özellikleri ile uygulama koşulları daha geniş kapsamlı incelenmiştir. Uygulamanın düzeni ve ilişkileri; anlatılan modellerle tez içinde detaylı olarak incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This master's thesis teoraticaly examines the difference between panel data method and models merging from the combination of cross-section and time series data. The thesis aims to test consistency of the explanations made with an application on the production function of Turkey. Panel data and model used with cross-section and time serial data compose the basic parts of the production function. The special characteristics of panel the data and the application conditions are comprehensively examined. In the thesis, structure and relations öf the application are examined in details with the models above. VI