ISO 9001:2000 belgelendirmesi ile toplam kalite yönetimi arasındaki ilişkinin analizi
Anlysis of the relation between ISO 9001:2000 certification and total quality management
- Tez No: 146129
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZKAN TÜTÜNCÜ, YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toplam Kalite Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Günümüzde kuruluşlar“ yaşayan sistemler”olarak değişimlere ayak uydurmak, sürekli gelişmek ve rekabet edebilmek zorundadırlar.Rekabetin yani hayatta kalmanın anahtarı olan kalite konusunda ise“kalite kontrol”ile başlayarak“toplam kalite yönetimi”ne uzanan yolculuk, gelişmekte olan ülkelerin kuruluşları için küreselleşme ile birlikte çok daha hızlı ilerlen mes i gereken bir yol halini almıştır.Bu noktada, yol gösterici nitelikteki rehberlere duyulan ihtiyaçlar ise ISÖ 9000 serisi standardların uygulanmasıyla giderilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada, ISO 9001:2000 belgelendirmesi ile Toplam Kalite Yönetimi arasındaki ilişki analiz edilerek ; standardlar serisinin, toplam kalite yolculuğunda hedefine ulaşıp ulaşmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır.Bu amaçla belgeli firmalara, toplam kalite yönetimi uygulamalarının bir göstergesi olan mükemmellik modeli kriterlerinin baz alındığı bir anket uygulanmıştır. Amaç ISO 9001:2000 standardının Toplam Kalite Yönetimi uygulamalarına katkısının belirlenmesidir. Çalışmanın ilk bölümünde“ISO 9Ö00 Standardlar Serisinin Gelişimi Ve Revizyon Süreci”üzerinde durulmuştur.2.Bölümde Toplam Kalite Yönetimi ve ISO 9000 arasındaki ilişki ile TKY uygulamalarının değerlendirilmesine yönelik kalite modelleri tanıtılmıştır.Bu modellerden EFQM Modeli ve ISO 9001:2000 arasındaki ilişki irdelenmiştir.3.Bölümde ISO 9001:2000 belgeli firmalar üzerinde yapılan araştırmanın sonuçlarına yer verilmiştir. Nihayetinde sonuç bölümünde verilen değerlendirmeyle çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, organizations as“living systems”, have to keep up with continuous improvement and compete. Quality is the key to this competition. The journey of quality is harder especially for the developing countries organizations. ISO 9000 series standards are the guides through out this journey. In this study, the relation between ISO 9001:2000 certification and total quality management is analyzed. To achieve the results of the analysis a survey based on excellence model criteria's is performed. The aim is to define the impact of the ISO 9001 :2000 series standards to total quality management practices. In the first part of the study, the improvement and the revision of the ISO 9000 series standards are emphasized. In the second part, the relationship between ISO 9000 and total quality management and the quality models are described. The relationship between ISO 9001 :2000 and EFQM model is examined. In the third part, the results of the research which was performed on the certificated organizations take part. VI