Üretim planlamasında malzeme ihtiyaç planlamasının önemi ve bir işletme uygulaması
The importance of material requirement planning in production planning and a company case
  1. Tez No: 146127
  2. Yazar: FIRUDIN SULTANOV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM İPEKGİL DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Endüstri İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 178
Özet
Üretim planlaması, üretim konusunu her yönüyle kapsayan ve işletme planlamasının bir bölümünü oluşturan temel bir üretim fonksiyonudur. Ürüne yönelecek talebin belirlenmesinden ve buna uygun üretimin yapılabilmesi için gerekli faktörlerin uygun miktar ve özelliklerde sağlanmasından başlayarak üretimin miktarı, zamanlaması ve kalitesi ile ilgili tüm çalışmalar üretim planlaması kapsamı içindedir. Üretim planlamasının en önemli sorunlarından biri de envanter yönetimidir. İmalat sanayinde envanter yönetimi tamamen farklı yapısal özelliklere sahip ve tek başına incelenmesi gereken bir konudur. Üretimde envanter planlama nadiren planlandığı gibi gider: Siparişler geç kalır, makineler bozulur, işçi olmaz, tasarım değişir. 1960' lar da Amerika'da kullanılmaya başlayan ve günümüze değin teknolojinin de gelişmesiyle önemi daha da artan ürün yönetimi ve envanter planlama araçlarından biri de malzeme ihtiyaç planlamasıdır. MİP, bilgisayar tabanlı üretim planlama ve stok kontrol sistemidir. Uygun programlama yöntemi ile siparişlerin önceliklerini saptar, malzemenin zamanında temini için planlamada gereken güncelleştirmeyi yapar. Teslim tarihinde olabilecek gecikmeleri minimize etmeye çalışır. MİP sistemi her şeyden önce titiz bir çalışma ve zaman gerektirir. Kavramın oldukça basit olmasına karşın, sistemin bir bütün olarak işleyebilmesi için gerekli destek sistemlerin geliştirilip korunması şarttır. Bu ise kapsamlı ve karmaşık bir veri tabanın kurulmasını gerektirir. Ayrıca, sistem kapasite kısıtlarına duyarlı değildir. Bu çalışmada MİP sisteminin gelişimi, süreci, işletmelerde uygulanabilirliği ve kullanımı, sipariş büyüklüğünü belirleme yöntemleri incelenmiş ve son olarak Vestel Beyaz Eşya Sanayi Ve Ticaret A.Ş. Zorlu Holding'de K 9000 Btu/h klimasının MİP uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The production planning is a production function, which comprises the subject of production and forms one part of the business planning. All studies relating the production quantity, production timing and quality, starting after the demand for product is determined and necessary factors that are important for the suitable production are provided in appropriate quantity and specialities are comprised by the production planning. One of the most important problems of production planning is inventory management. Inventory management is a subject which has absolutely different structural features and must be investigated seriously in production industry. Inventory planning rarely works as it is planned in production: Orders are delayed, mascines do not work, workers are abscent, imagining changes. One of the methods of production management and inventory planning, which started to be used in America in 1960's and the significance of which increased by the technology development up to recent years, is material requirement planning. MRP, is a computer-based system of production planning and stock control. It identifies the priorities of the orders with an appropriate programming method, makes the necessary update in planning in order that the material is provided at the right time. It tries to minimize the delays that could occur in delivery time. MRP system requires, first of all, serious study and time. Despite that the concept is quite simple, it is important to develop necessary supporting systems and protect them in order that the system works as a whole. And this requires the establishment of a comprehensive and complicated data base. Moreover, system is not sensitive for capacity limits. The development, process, feasibility and use in business of MRP system, the methods of determination of order capacity has been investigated in this study and finally the MRP case of air conditioners K 9000 Btu/h has been committed in Vestel Beyaz Eşya Sanayi Ve Ticaret A.Ş.