Moderniteden postmoderniteye geçiş sürecinde çalışma yaşamında ortaya çıkan sosyo-ekonomik dönüşüm
The socio-economic transformation emerging in the process of passing from modernity to postmodernity in the working life
- Tez No: 146156
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ERDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
İnsanlık tarihi bu güne dek iki değişiklik dalgası geçirdi. Bunlar daha uzun sürede oluştular ve bu toplumların; ekonomik, siyasi, sosyo-kültürel teknolojik ve eğitim yapıları birbirinden tamamen farklıydı. Günümüzdeki yapılanmalar ve değişimler ise diğerlerinden çok değişik ve çeşitlidir. Pre-endüstriyel toplumlarda her şey ev merkezliydi ve tüm yaşamsal faaliyetler bu ev etrafında dönmekteydi. Eğitim aile içerisinde gerçekleştirilirdi. Siyasi yaşam ilk zamanlarda yok denilecek kadar belirsizdi. Endüstri toplumunun oluşumuyla birlikte iş evden dev fabrikalara kaymış, eğitim faaliyetleri ailenin elinden alınıp okula verilmiş, siyasi yaşam bütün halkı kapsar hale getirilmiş ve devlet yoluyla demokratik sürece geçilmeye çalışılmıştır. Toplum içindeki kamu alanları yaygınlaşmıştır. Bu dönemde ekonomik alanda; uzmanlaşan, standartlaşma kitleselleşme, senkronizasyon, merkezileşme gibi oluşumlar yaygındır. Bu dönemin oluşumunda itici rol oynayan teknoloji buhar makinesidir. Çalışma ilişkilerinde ise yoğun bir hiyerarşi söz konusudur. Telekomünikasyon ve bilişim teknolojileri ile birlikle her şey daha hızlı, daha çabuk ve zahmetsiz yapılır hale gelmiştir. İş dev fabrikalardan küçük ve orta işletmeleri, evlere taşınmıştır. Yönetici - işçi ilişkileri şeffaf bir ortamda alış-veriş havası içinde geçmekte (Yönetici gerektiğinde işçiye bilmediklerini sormakta ve herhangi bir konuda danışmaktadır). Eskiden iş hayatında etkili olan ve iş hayatım/ilişkilerini şiarlarına göre düzenleyen Taylorizm ve Fordizm gibi yaklaşımların yerini esnek uzmanlaşma (Post-Fordizm) almıştır. İşletmeler esnekleşmeyle birlikle yoğun bürokrasi ve hiyerarşiden sıyrılmıştır. Günümüz Türkiye'sine bakacak olursak, Türkiye'de aynı mekan ve zamanda bir tarafta çapayı, diğer tarafta montaj zinciri çalışanlarını ve diğer bir tarafta da enformasyon çalışanlarını görmek mümkündür. Türkiye endüstrileşme aşamalarını tamamen geçirip bu süreçten alnının akıyla çıkabilmiş değildir. Türkiye tam anlamıyla bir enformasyon ülkesi de değildir. Çünkü başta bu teknolojiyi üretilemiyor ve bunu beraberinde cereyan eden bilişimler ve yenilikler dışarıdan ithal edilmektedir. Bu durum Türkiye'nin kendi içinde ve uluslar arası alanda konumlanışım / konumlanamayışını doğrudan etkilemektedir.
Özet (Çeviri)
Human being has passed two variant waves until today. These waves took form, in a longer time and these societies economical, political, socia-culttural technology and education systems were exactly different from each other. As for today's constructions and variations are very different and assorted from each other. In pre-industrial societies, everything was at the center of home and all living activities was revoluing around this home. Education was being made in family in first times polical life was pretly soon vague. With the construction of industrial society lobor slippet in huge factories from home, educational activities were taken from family's hands and given to school, political life converted in-to such a station that il compromised the whole society and with the way of government. It was tried to enter to democratic duration the public field which is in the society increased in this period of the such information being specialized, being standard, senkronization, being at the center was widespread in economic field. In the formation of this period, the technology which acted as negative role was the steam machine and also in working relations, an intensive hierarchy existed. With the technologies of telecommunication and cognitive it was entered such as situation that everything beome more fast, more quick and without trouble. Labor was moved to small and medium administrations and houses from huge factories manager -labour relations occured in transparent surrounding in the atmosphere of shopping. (If necessary manager would ask something that the labour didn't know and would consult about any subject) post-fordizm took the place of approaches such as Taylorizm and fordizm which was effective in lobaur life formerty and which ordered the life of lobour relations according to the rules. With petting elasticity, administrations slipped off from brocracy and hierarchy. If we look at today's Turkey, it's possible to see hoe in one side, assembly chain workers an other side, and on another side information workers in the same place and in the same time in Turkey. Turkey couldn't be successful in this duration Turkey isn't also on information country completely. Because at first, this technology couldn't be produced and cognitions and newnesses is imported from outside. This situation affects drectly being locorted / not being located of Turkey in it's inside and at international environment.