Nietzsche's critique of clssical epistemology
Nietzsche'nin klasik epistomolojisi eleştirisi
  1. Tez No: 43189
  2. Yazar: EROL MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GÜROL IRZIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET Nietzsche'nin Klasik Epistemoloji Eleştirisi Erol Mutlu Bu tezde temel ilgi noktası, günümüzde hüküm süren epistemolojinin statüsü ve F. Nietzsche'nin buna yönelttiği eleştiridir. Geleneksel epistemolojik kavrayışlar bilgiyi 'değer' sorunundan ayrı ele almaktadır; bu bakış açısından değerlendirildiğinde epistemoloji ve etik, felsefenin iki ayrı alanı olarak durmaktadır. Nietzsche, sadece epistemolojik nosyonların değil, bütün kültürel yaratımların da 'gerçek' yerlerini, yaşam içindeki değerlerin üretiminde bulacaklarını vurgular. Yaşam, bu üretim sürecinin kendisidir. Modern toplumdaki bütün değerlerin sahip olduğu ideolojik yapıyı deşifre etmek, ancak geleneksel bakış açısının dışına yerleşerek yapılacak topyekün bir eleştiriyle mümkün olabilir. Nietzscheci düşünme tarzının ve O'nun önerdiği yaşam projesinin trajedisi tam da bu nokta da ortaya çıkar: modern kültür dünyası, bütün aygıtlarıyla birlikte, kendisinin sınırlarını aşmayı hedefleyen bu tür bir eleştirel girişime direnç göstermektedir. Ve bu direnme modern kültürün semptomatik doğasını açığa çıkarmaktadır: modernite bir dekadans kültürünü ifade eder. Nietzsche kendi tavrını, modern toplumdaki değerlerin semiyolojik analizini yapacak ve yeni yaşam olanaklarını gösterecek bir eleştiri olarak formüle etmektedir. Ama bu eleştirel çaba, modernitenin sınırlarını aşmaya çalışırken, bir yandan da kendi sınırlamalarını yaratacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nietzsche's Critique of Classical Epistemology by Erol Mutlu In the present thesis, our main concern is the status of the prevailing epistemology and its critique realized by F. Nietzsche. Today traditional epistemological conceptions separate knowledge from the problem of 'value'; that is why epistemology and ethics remain to be two distinct realms of philosophy in this standpoint. Nietzsche emphasizes that not only epistemological notions but also all cultural inventions find their 'real' places within the productions of values throughout life. Life itself is the process of this production. To decipher the 'ideological structure' of all values in modern society can be possible only in a total critique of them by placing oneself out of traditional viewpoint. The tragedy of Nietzschean thinking and of his project of life arise at this point: the world of modern culture with its all apparatus resist such a critical endeavour which aims to transcend the limits of that world. And this resistance reveals the symptomatic nature of modern culture: modernity expresses the culture of a decadence. Nietzsche formulates his attitude as a critique which realizes a semiological analysis of values in the modern society, and which shows us the possibilities of a new life. But this critical attempt creates its own limitations through the process of surpassing the limits of modernity. IV