49 numaralı Kütahya Şer'iyye sicili transkripsiyonu ve edisyon kritiği
The 49th register of religious laws of Kütahya
- Tez No: 146165
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 183
Özet
ÖZET Şeriyye sicilleri tarihi kaynaklarımızın en önemlilerindendir. Bu kaynaklar sayesinde Osmanlı tarihini sağlıklı bir şekilde öğrenebilmekteyiz. Şeriyye sicilleri incelenmeden yapılacak olan araştırmalar eksik hatta yanlış olacaktır. Çünkü bu belgelerde, vekalet, vasiyet, sözleşmeler, mülk olarak verme, vakıf kütüğü tutma, vergiler, beratlar, tezkireler, resmi mektup suretleri vb daha bir çok konuda bilgi bulmak mümkündür. Ayrıca bu belgeler sayesinde incelenecek döneme ait askeri, siyasi, edebi, iktisadi, adli ve sosyal yapı hakkında bilgiler edinilebilir. 49 numaralı Kütahya şer'iyye sicili H. 1290-1291 yıllarını kapsamaktadır ki bunun miladi karşılığı 1873-1874 yıllarına karşılık gelmektedir. Bu yıllara ait davaları kadılar şer'iyye sicil defterlerine kaydetmişlerdir. 49 numaralı Kütahya şer'iyye sicili defterinde belirtilen yıllara ait kaza ve köy isimleri hakkında bilgi sahibi olmaktayız. Hatta bazı kaza ve köy isimlerinin günümüzde değiştiğini bu belgeleri inceleyerek tespit edebilmekteyiz. Belgeler sayesinde o döneme ait aile yapısı hakkında bilgi edinebilmekteyiz. Mirasta bırakılan eşyalar ve değerleri bize o dönemin iktisadi yapısı hakkında bilgi sahibi yapmaktadır. Bu çalışmanın diğer çalışmalarda olduğu gibi Kütahya tarihine bir nebze de olsun katkıda bulunacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT Religios laws are the most important ones of our historical resources. Thanks to tehese resources we can learn the Ottoman history truly. The researches that will be made without studying the religious laws will be deficient and even wrong. Because, in these documents, it is possible to find information about proxy, will, contracts, giving as a real estate, book keeping of a foundation, taxes, official records, official letter samples and more. Besides, thanks to these documents, we are informed obout the military, political, literary, economic, judicial and social structures concerning the period that will be studied. The 49 'th numbered religios laws of Kütahya includes the year A.H. 1290-1291. This means the years A.D. 1873-1874. The judges recorded the trials in the religios registers concerning these years. We are informed about the names of cities and willages concerning the years said above in. The 49'th numbered religios laws of Kütahya. Moreover by studying these documents we can realize that some city and village names had changed. Thanks to these documents we are informed about the family structure concerning that period. And we are also informed about the economic structure of that period by studying the inheritance goods and their values. This study is thought that it assists in the history of Kütahya a bit as other studies do.