Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'ne bağlı taşra teşkilatlarında görev yapan gençlik spor il müdürlerinin iş tatmin düzeylerinin belirlenmesi
The determination of youth sports province headmasters job satisfaction levels who work in the country organizations of Youth Sports General Directorate
  1. Tez No: 146164
  2. Yazar: KAHRAMAN BAŞTUĞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET GÖRAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatlarında Görev Yapan Gençlik Spor İl Müdürlerinin İş Doyum Düzeylerinin Belirlenmesi Bu çalışma; Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatlarında çalışan Gençlik Spor İl Müdürlerinin iş doyum düzeylerinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Merkez ve Taşra Teşkilatlarında çalışan 69 Gençlik Spor İl Müdürünün iş doyum düzeyleri Hackman ve Oldman (1980) tarafından geliştirilen iş tanımlayıcı ( Job Satisfaction Survey) anketi uygulanmış, elde edilen bulgular SPSS 1 0.0 paket programında değerlendirilmiştir. Araştırmada; Gençlik ve Spor İl Müdürlerinin demografik ve çalışma özelliklerini belirleyici tanıtım formu, çalıştığı birim, medeni durum, son mezun olduğu okul, kaç yıldır Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğün'de çalışıyor, kaç yıldır İl Müdürlüğü yaptığını içeren 5 sorudan oluşmaktadır. Çalışmada; Gençlik ve Spor İl Müdürlerinin işlerinin kendilerine güven sağlama konusunda, kişisel gelişme ve yükselme gibi konularda tatmin ettiği belirlenmiştir. Gençlik ve Spor İl Müdürleri amirlerinin gösterdiği davranış ve saygı derecesi, işlerini yaparken takdir edilme duygusu ve işlerinde kendine ait bağımsız düşünce ve davranışları uygulayabilme imkanları yönünden tatmin oldukları yapılan istatistiki işlemler sonucunda tespit edilmiştir. Sonuç olarak: Gençlik ve Spor İl Müdürlerinin iş doyum düzeylerini belirleyen faktörler, işlerinin sağladığı güvence, aldıkları maaş ve terfıler,kişisel gelişme ve yükselme imkanları, birlikte çalıştığı kişiler, takdir edilme duygusu ve iş yerindeki yönetim tutumu gibi sebeplerin etkili olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The Definition of Job Satisfaction Levels of The Younth Sports Province Headmasters Who Work in the Younth sports General Diroctorate centre and Provincial Organizations. The study is done to define the Job Satisfaction Levels of The Younth Sports Province Headmasters who work in the Younth sports General Diroctorate centre and Provincial Organizations. Job satisfaction Levels of 69 Younth sports Province Headmasters who work in the Younth sports General Directorate centre and Provincial Organizations were applied job satisfaction survey that was improved by Hacman and Oldman (1980). Then, the findings were evaluated in the SPSS 10.0 pocket programme. In the study, the form that determines the demografik and job features of Younth and sports Province Headmasters includes five questions: The unit he works, civil status, the school which he graduated the last, how many years he has been working in the Younth and sports Province General Diroctorate and how many years he has been a Province Headmasters. İn the study it is defined that the jobs of Younth and sports Province Headmasters satisfiy them in supplying self confidence, personel development and being promoted. İt is determined that Younth and sports Province Headmasters satisfiy by the level of behaviour and respect that their foremen present, the sense of being appreciated and to be able to apply their own and independent thoughts and behaviour in their jobs. Finally it is found that the factors that define the levels of job satisfaction Levels of The Younth Sports Province Headmasters are the confidence thet their jobs give, their sallaries and promotions, their own developments and promotion possibilities, their job friends, the sense of being appreciated and the manner of the management.