Türkiye'de finansal krizlerin nedeni olarak sermaye hareketleri ve kontrolüne yönelik önlemler
Capital movements as a cause of financial crisis on Turkey and solution suggestions for their controls
- Tez No: 146216
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH SAYGILI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
ÖZET Gelişmekte olan ülkelerin dünya fînansal sistemine entegrasyonları kendi finansal sektörlerini serbestleştirmeleri sonucu gerçekleşmiştir. Finansal serbestleştirmenin arkasında yatan mantık; ekonomide etkinliğinin yükselmesi ve tasarrufların artması ile istikrarın ve büyümenin sağlanacağıdır. Sonuç olarak, gelişmekte olan ülkeler kendilerinin finansal istikrarsızlıklarını artıran ve finansal krizlere götüren kısa vadeli spekülatif sıcak para akımlarına maruz kalmışlardır. Daha da ötesinde serbestleşme sonrası dönemde beklentilerin aksine yerli tasarruflar sabit yatırımlardan uzaklaşarak spekülatif finansal araçlara yönelmiştir. Sonuç olarak sığ ve zayıf bir finansal yapıya sahip ekonomilerin büyümeleri bu sermaye hareketlerinin etkisi altında şekillenmiş ve krizler yaşamıştır. Türk finansal sektörünün bu derecede kırılgan olmasının temelinde 1989 yılında 32 sayılı kararname çerçevesinde ödemeler dengesi sermaye hareketleri üzerindeki tüm kısıtlamaların kaldırılması temelinde yatmaktadır. Bu karar ulusal finans piyasaları doğrudan doğruya kısa vadeli, spekülatif nitelikli yabancı sermaye hareketlerine bağımlı hale getirmiş ve ulusal kaynakların reel üretken sektörlere sabit sermaye yatırımları aracılığıyla dönüştürülmesi işlevini terk ederek, paradan para kazanmaya yönelik bir kumarhane kapitalizmine sürüklemiştir. Bu tezde kısa vadeci spekülatif sıcak para akımının Türkiye'de nasıl durdurulabileceğini araştıracağız. Aynı zamanda Türkiye için ulusal sermaye kontrolleri üzerine önerilerde bulunacağız.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Integration of the developing national economies into the evolving world financial system has been achieved by a series of policies aimed at liberalizing their financial sectors. The motive behind financial liberalization was to restore growth and stability by raising saving and improving economic efficiency. A major consequence, however, has been the exposure of these economies to speculative short term capital movements (hot money) which increased financial instability and resulted in a series of financial crises in the developing countries. Furthermore, contrary to expectations, the post-liberalization episodes were inflicted with divergence of domestic savings away from fixed capital investments towards speculative financial instruments with often erratic and volatile yields. As a result, national economies with weak financial structures and shallow markets suffered from increased volatility of output growth, short-sightedness of entrepreneurial decisions, and financial crises with severe economic and social consequences. The main source of the contested fragility of the Turkish financial sector can be traced back to the 1989 decision to eliminate all the regulations on the capital account This decision has liberalized all external financial transactions of the Turkish economy vis-â-vis the rest of the world and led the domestic asset markets to be totally dependent on the short term, speculative movements of foreign capital flows. Consequently, finance had been alleviated over industry and the real sphere of the economy, and the financial sector drifted to the speculation of the short term capital flows in a process which had been characterized as casino capitalism. In this thesis we investigate how can we stop short term speculative hot money in Turkey. We tried to develop some suggestions for capital controls in Turkey.