Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin sorunlarının bazı değişkenler açısından incelenmesi
Investigation of Ege University Faculty of Education students' problems depending on some variables
- Tez No: 146217
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYTÜL GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
Bu çalışma, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin yaşadıkları sorunlar ve bu sorunların cinsiyet, yaşamın çoğunun geçirildiği yerleşim yeri, sınıf, öğrencisi olunan lisans programı, akademik basan algısı, annenin eğitim düzeyi, babanın eğitim düzeyi, ailenin gelir durumu, annenin evdeki tutumunu algılayış biçimi ve babanın evdeki tutumunu algılayış biçimi değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığını incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2002-2003 öğretim yılı bahar döneminde Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde Öğrenimine devam etmekte olan ve raslantısal olarak tüm anabilim dallarından seçilen toplam 199 öğrenciden oluşmuştur. Araştırmanın verileri, araştırma için güncellenen 160 soruluk Problem Tarama Envanteri-Y Formu ve yine araştırma için özel olarak hazırlanan Kişisel Bilgi Formu aracılığıyla toplanmıştır. Öğrenci sorunlarının değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığının istatistiksel analizi için Tek- Yönlü- Varyans Analizi ve t-test; varyansların homojen olarak dağılıp dağılmadığının belirlenmesi için de Levene testi kullanılmıştır. F değerinin istatistiksel olarak anlamlı çıktığı durumlarda hangi gruplar arasında fark olduğunun saptanması için varyansların homojen olarak dağıldığı durumlarda Bonferroni; varyansların homojen olarak dağılmadığı durumlarda da Dunnett C testleri kullanılmıştır.Araştırmanın bulguları, Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğrencilerinin yaşadıkları sorunların en çok okul yaşamı ve gelecek yaşam alanlarında toplandığım ve bu sorunların yaşamın çoğunun geçirildiği yerleşim yeri, sınıf, öğrencisi olunan lisans programı ve babanın evdeki tutumunu algılayış biçimi değişkenlerine göre fark gösterdiğini ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
The study investigated the problems faced by students of Ege University Faculty of Education and if these problems vary according to gender, the settling place in which most of life has taken place, class, undergraduate program, perception of academic success, education level of mother, education level of father, family's level of income, perception of mother's attitute at home and perception of father's attitude at home. The sample of the present study consisted of 199 students selected randomly from all undergraduate programs in Ege University Faculty of Education during 2002- 2003 academic year spring semester. The data were gathered by 160 questioned Problem Checking Inventory-Form Y which had been revised for this study and the Personal Information Form. One- Way ANOVA and t-test were used to determine if student problems varied according to the independent variables and Levene test was used for the analysis of homogenity of variance. For the statistically significant results, Bonferroni (when variance was homogeneous) and Dunnett C (when variance was not homogeneous) were used as Post-Hoc tests.The results of this study revealed that the most important problems Ege University Faculty of Education students report, are in fields of School Life and Future Life and that these problems vary according to independent variables of the settling place in which most of life has taken place, class, undergraduate program and perception of father's attitude at home.