Toplumsal cinsiyet ve film 90'lı yıllarda ABD-İspanya -Hong Kong ve Türk sinemasında üretilen filmlerde toplumsal cinsiyet olgusunun feminist yaklaşımla incelenmesi
Gender and film the analysis of gender from a feminist approach in the 1990s' American, Hong-Kong, Spanish and Turkish
- Tez No: 146215
- Danışmanlar: PROF. DR. KONCA YUMLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Sosyoloji, Performing and Visual Arts, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 374
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): Çalışma, 1990'h yıllarda toplumsal cinsiyet açısından Amerikan, İspanyol, Hong-Kong ve Türk sinemalarının profilini sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde ideoloji, feminist ideoloji ve toplumsal cinsiyet olgusuna yönelik kuramsal çerçevenin çizilmesi amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, ideoloji kavramı açıklanmış, ideolojinin yayılmasında kitle iletişim araçlarının kullanımı ve önemi üzerinde durulmuştur. Bir ideoloji olarak feminizmin tarihsel gelişimi incelenerek, ideolojik hedefler açısından farklılaşan feminist teoriler ele alınmıştır. Ardından toplumsal cinsiyet olgusunun tanımı ve feminist ideolojinin araştırma alanlarını oluşturan kavramlar açıklanmaya çalışılmış, kamusal alan/özel alan, fallus, aile, özne/nesne, erillik/dişillik, normallik, heteroseksüellik, cinsel ayrımcılık kavramları üzerinde durulmuştur, ikinci bölümde, feminist film eleştirisi çerçevesinde feminist film teorisi, sinemada erkek görünümleri ve egemen erkek sineması, sinemada kadın görünümleri ve“kadın sineması”, sinemada cinsel azınlıklar ve“gay- lezbiyen film kuramı”, örnekler çerçevesinde incelenmiştir. Üçüncü bölümde, Amerika Birleşik Devletleri, İspanya, Hong Kong ve Türkiye'de toplumsal cinsiyet olgusunun kültürel yapılanması ele alınmış, dört ülke sinemasından örnekler çerçevesinde 1990'lı yıllara yönelik değerlendirme yapılmıştır. Dördüncü bölümde, örneklemi oluşturan filmlere yönelik çözümleme gerçekleştirilmiştir. Bu çerçevede Erkekler Ağlamaz, Annem Hakkında Herşey, Happy Together ve Lola+Bilidikid filmlerinin niteliksel içerik analizleri yapılarak, dört ülke sinemasında toplumsal cinsiyet sunumları karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
İNGtLÎZCE ABSTRACT fen fazla 250 sözcük') This study analyses gender in the 1990s' American, Hong-Kong, Spanish and Turkish Cinema. The first chapter of the study aims to draw the theoretical framework of the thesis by looking at ideology, feminist ideology and gender. With this aim, it concentrates on the concept of ideology with an emphasis on the significance of the mass media in disseminating ideologies. By examining the historical development of feminism, it deals with the different ideological perpectives in the feminist theory. Then, some important concepts in the field of gender and feminist ideology, like public sphere/private sphere, fallus, family, subject/object, masculinity/femininty, normality, heterosexuality, sexism are explained. In the second chapter, feminist film theory, the representation of men and women in the cinema, 'the women cinema', sexual minorities in the cinema and 'gay - lesbian film theory' are examined within the framework of feminist film theory by looking at some films. The third chapter evaluates the cultural construction of gender in the USA, Spain, Hong-Kong and Turkey by giving some examples from the films made in the 1990s. The fourth chapter carries out the analysis of the films chosen for this study. Boys Don 't Cry, All About My Mother, Happy Together and Lola+Bilidikid are analysed and compared by using quantitative method so as to show the way in which different gender roles are represented in four different countries' cinema.