Avrupa Birliği ve Kazakistan ilişkileri
European Union Kazakhstan relation
- Tez No: 146246
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TANJU TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Çalışmamın birinci bölümünde Kazakistan Cumhuriyeti hakkında bilgi vererek, Kazakistan'ın ekonomik, siyasal, güvenlik ve sosyal durumlar ele alınmıştır. Ayrıca, bu bölümde Kazakistan'ın dış ticareti ve yabancı ülkelerle yaptığı ilişkilere değinilmiştir. Kazakistan'ın bağımsızlığını kazanmasından sonraki ekonomik ve siyasal reformları irdelenmiştir. Tezin ikinci bölümünde ise Avrupa Birligi'nin Orta. Asya Ülkelerine saptığı yardımlar ele alınarak, Türk Cumhuriyetlerine TACIS Programı çerçevesinde yapılan yardımlar tek tek alışmıştır. Ayrıca, bu bölümde Hazar Denizi 'ndeki hidrokarbon kaynaklarının önemi incelenerek stratejik önemi anlatılmıştır. Çalışmanın son bölümünde ise, "ağırlıklı olarak Avrupa Birliği Kazakistan arasındaki Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması incelenerek, Avrupa Birligi'nin TACIS Programı altında TRACECA ve INOGATE Programlarının - önemi ye amaçları irdelenmiştir. Ayrıca, Avrupa Birligi'nin bugünkü enerji ihtiyacım ele alarak, Kazakistan enerji kaynaklarının Avrupa için taşıdığı önem açıklanmaya-çalışılmıştır. 117
Özet (Çeviri)
In the first chapter, I intended to give some basic information about economic, politic - including security issues - and social structure of Rep. of Kazakhstan. In this section primary facts about foreign trade and foreign policy of Rep. of Kazakhstan have also been taken into consideration within the aspects of contemporary world politics. Especially the characteristics of economic and political reforms of post-independence period has been studied and briefly interpreted with an academic perspective. In the second part of the thesis, Central Ask plan of the TACIS Programme - Launched by the EC in 1991 - which provides grant-financed technical assistance to 13 countries of Eastern Europe and Central Asia (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Kazakhstan, Kyrgystan, Moldova, Mongolia, Russia, Tajikistan, Turkmenistan, Ukraine and Uzbekistan), and mainly aims at enhancing the transition process in these countries: has been analysed in detail. Also in the following section, the strategic importance of Caspian Sea is examined through its hydrocarbon sources. In the last chapter, the financial assistance through TACIS both through the National Programme and also through the Programme for Regional Cooperation, which mainly finances TRACECA and TNOGATE has been studied. Since one of the EU's long-term goals in the region is to access to energy reserves, the energy resources of Kazakhstan became an important is issue for Europe. 118