Türkiye'nin Türk Cumhuriyetleri ile dış ticaret ilişkilerinin AB süreci açısından değerlendirilmesi ve imalat sanayiinde bir uygulama
Study on foreign trade relations of Turkey with Turkic countries in period of joining to E.U. and survey on manufacturing industry
  1. Tez No: 277251
  2. Yazar: BERDIMURAD ATABALLYYEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN PARILTI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, İşletme, International Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Sovyet Birligi'nin dagılmasıyla birlikte 1990'lı yılların basında bagımsızlıklarını kazanan Türk Cumhuriyetleri (Türkmenistan, Azerbaycan,Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan) serbest dünya ekonomisine geçmey ebaslamıstır. Bu süreçte tarih, ırk, boy ve din açısından köklü geçmisi olanTürkiye ile yakın iliskilere baslamıslardır. Bu süreçte söz konusu ülkeler Türk Mütesebbisleri için fırsat kapısı olmustur. Özellikle ticari anlamda olmaküzere Türkiye bu ülkelere rehber konumunda olmustur. Gerek ihracatgerekse direk yatırım konularında Türk Cumhuriyetleri Türkiye'ye kapılarını açmıs ve isbirliklerine girmislerdir. Aynı dönemde, hatta daha öncelerinedayanan bir baska süreç daha vardı, o da Türkiye'nin Avrupa Birligine girmeadaylıgı. Bu çalısmada, özellikle son zamanlarda Avrupa Birligi'nindirektiflerine karsı daha hassas davranan Türkiye'nin bu sürecin TürkCumhuriyetleri ile olan dıs ticaret iliskilerine etkisi incelenmistir.Türk Cumhuriyetleri'ne ihracat yapan Türk islemelerine anketuyugulaması yapılmıstır. Bu daha çok kesif yöntemi içermekte olup hem nitelhem de nicel degerlendirmeler amaçlanmıstır.Avrupa Birligi'nin çok boyutlu etkisinin Türkiye açısından TürkCumhuriyetleri ile olan iliskilerine kaçınılmaz bir sekilde etkisi söz konusudur.Türk ihracatçılarının düsüncelerine göre Avrupa Birligi süreci bu yöndeolumsuz etkisi mevcuttur. Çünkü Avrupa Birligi kendi içindeki ülkelerikorumak için kolaylıkları saglarken bir güç olusturma amacıyla dıs ülkelerleözellikle ticari iliskilere sıcak bakmamaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkic Countries (Turkmenistan, Azerbaijan, Kazakhstan, Kirgizstan,Uzbekistan) started to be entegrated with global free economi after winningtheir independences from ex ? Soviet Union. By this period, they startedwarm relations with Turkey who has common values on history, race andreligion. Turkic Countries were opportunity gateway for Turkishenterprisings. Turkey was as guide for them, specially on dealing with trade.Those countries opened their door to Turkey as direct export also as forinvestment and started cooperations.There was another continueing period, voluntary candidating ofTurkey for entering to E.U. Turkey had got more sensitive to directives ofE.U. recent years. Here is studied the effect of that period on foreign traderelations of Turkey with Turkic Countries.There was made a survey to Turkish exporters to Turkic Countries.The characteristic of survey is as quantitative as also qualitive.Multi sided effect of E.U. to Turkey is affecting also the foreign tradeof Turkey with Turkic Countries. According to Turkish exporters, thoseeffects of E.U. is on negative way for Turkey. This is because of theprotection attitude of E.U. against foreign countries by preparing bestcircumstances for its members, especially on trade attitude as the aim ofgetting more powerfull E.U.