Kadın ve erkek yazarda farklı mahremiyet yaşantılarının mekan kullanımı ve toplumsal cinsiyet algısı ile ilişkilendirilerek incelenmesi
Analysing different forms of privacy regarding the use of space and the perception of gender in the works of female and male writers
- Tez No: 146247
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK GÖREGENLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Türk Dili ve Edebiyatı, Sociology, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 187
Özet
Bu çalışmada iki edebi eser, farklı mahremiyet yaşantıları temel alınarak farklı mekan kullanımları ve toplumsal cinsiyet rolleri algısı ile ilişkilendirilerek incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerden ilki, toplumsal cinsiyete ilişkin kuramlar ile farklı mekan kullanımı ve farklı mahremiyet yaşantıları ile ilgili kuramları kapsayan iki ayrı bölümden oluşan bölümdür. İkinci bölüm, seçilmiş olan bir kadın ve bir erkek, iki yazarın özgeçmişlerinden bahsedilip, incelenmek üzere seçilmiş olan eserlerinin kısaca özetlenmiş olduğu ve sonrasında bu yazarlara ait iki edebi eserin ilk bölümdeki kuramlar ışığında, edebi metinler olarak metin çözümlemelerinin yapıldığı bölümdür. Bu çalışmaya ek olarak, bu çalışmada kullanılan içerik ve söylem analizinden oluşan yöntem bölümü de ikinci bölümün sonunda yer almaktadır. Üçüncü bölümde ise varılan sonuçların neler olduğu irdelenmeye çalışılmıştır. 178
Özet (Çeviri)
In this study the main aim has been by choosing two different works of Turkish Literature, one a novel of Tezer Özlü and another a story of Oğuz Atay, trying to analyse, mainly focusing on different forms of privacy, the relationship between different forms of privacy, various forms of space and perception of gender roles. This study consists of three chapters. The first chapter introduces a number of theories. The second chapter involves the analysis of the works that are the centre of focus and examination. The final chapter involves the results of the study. The first chapter of the study involves two other parts. The first one is about the theories about gender roles and the second one focuses on various definitions of privacy and space directly related to one another. And the analysis of the works is found in the second chapter.. This part consists of some sentences or paraghraphs taken from the two works of literature and also personal comments on each of these sentences or paragraphs. The comments hinge on the reflection of gender roles and choice and use of different forms of space that help to understand and indicate the use and choice of different forms of privacy. What is more, the perspective of the authors are also reflected. The final chapter involves results of the study made in the analysis part. Also, some various concepts that have been recognised and underlined are expressed and various writers' comments and personal comments about each one are put into words as matters of consideration. 179