İkiz kuleler örneğinde yazılı basının terör olaylarına bakışı
The point of view of the press to the terror events in the example of 'twin towers'
  1. Tez No: 146248
  2. Yazar: DİLARA CANÖZKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZHAN KAVAKLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 371
Özet
ÖZET 11 Eylül 2001 tarihinde ABD'de Dünya Ticaret Merkezi'ne ve Pentagon'a yapılan saldırılar tüm dünyada derin izler bırakmıştır. Gerek saldırıların gerçekleşme şekli gerekse saldırıların sonucunda İkiz Kulelerin yıkılması, binlerce insanın yaşamını yitirmesi, dünyada eşi benzeri görülmemiş bir terör saldırısı olarak tarihe geçmiştir. Saldırılar etki ve sonuçlan bakımından gündemdeki yerini uzun süre korumuştur. ABD'de İkiz Kulelere yapılan saldırıların sonucu olarak Afganistan'ın işgali ve Irak Savaşı'yla güncelliğini korumaya devam etmiştir. Tezde, saldırıya ilişkin haberlerin kamuoyuna ne şekilde yansıdığı, hangi gazetelerin saldırıyı nasıl haberleştirdikleri ortaya konulmaktadır. İçerik, sayısal ve frekans analizlerine yer verilen tez çalışmasında, saldırıların ardında yazılı basında yayınlanan saldırıya ilişkin haberlerin kamuoyuna nasıl yansıtıldığı, bu haberlerin toplum üzerinde oluşturduğu etkiler, hangi gazetelerin daha fazla sorumluluk bilinci ve etik kurallar çerçevesinde yayın yaptığı konu edilmektedir. Bir bölge ve spor gazetesi olmak üzere toplam 17 adet gazetenin incelendiği tez çalışmasında, saldırının basma yansıdığı ilk gün olan 12 Eylül 2001 tarihinden 19 Eylül 2001 tarihine kadar geçen 7 günlük sürede yayınlanan haberler değerlendirmeye alınmıştır. Birinci bölümde yazılı basının işlevleri, terör kavramı, yazılı basında terör haberleri ile terör haberlerinin kitle iletişim araçlarında sunulmasının olumsuz ve olumlu yönlerine değinilmektedir, ikinci bölümde kamuoyu ve yazılı basının kamuoyu oluşumuna etkilerine yer verilmektedir. Üçüncü bölümde terör kavramı, terör türleriyle, kitle haberleşme araçlarının terörizm üzerindeki rolü ve kitle iletişim araçlarının terör eylemlerini yansıtma biçiminin basın özgürlüğü açısından yapılan değerlendirmelerine yer verilmektedir. Dördüncü bölümde sayısal, içerik ve frekans analizleri üzerinde durulan tez çalışmasında, saldırıların ilk haftasında yapılan haberlerin analizlerine yer verilmiştir. Elde edilen analiz sonuçlarının genel değerlendirmesinin yapıldığı bu bölümde incelenen gazetelerin saldın haberlerini ne şekilde kamuoyuna yansıtıldığı da incelenmektedir.Beşinci bölümde saldırıların neden olduğu ekonomik, sosyal, psikolojik değişikliklerin toplumlar üzerindeki etkilerine yer verilmiştir. Saldırılara yazılı basının bakışı ve verdiği önem ile yabancı basında çıkan saldın haberleri yine bu bölümde değerlendirilmektedir. 1 1 Eylül'ün sonuçlarından birini oluşturan Afganistan'ın işgali ve Irak Savaşı'na da yine bu bölüm değinilmiştir. Özetle, yazılı basın 11 Eylül saldırıların ardından yazılı basın terör haberlerinin yayınlarında sorumluluk bilinci ve etik kurallara özen göstermiştir. Saldırıların üzerinden üç yıl geçmesine rağmen saldırlar zaman zaman hala tartışılmaya devam etmektedir. Çağdaş ve demokratik toplumlarda toplumu bilgilendirme / haberdar etme görevini yerine getirme görevini üstlenen ve dördüncü kuvvet olarak kabul edilen yazılı basın, 1 1 Eylül saldırılarında üzerine aldığı görevin gereklerini yerine getirmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The terrorist attacts to the World Trade Center and Pentagon which occured on September 1 1th, released deep marks in the USA. In terms of their effects and results the terrorist attacts have been put on the World's press agenda for a long time. The conditions of the realization of these attacts and the lost of thousands of people have been recorded as the unique terrorists attacts in the history. The Iraqi War and the occupation of Afghanistan, being the results of the attacts to the Twin Towers have become permanently actual in World's mass media. In this thesis we reveal how the news about these attacts have been reflected to the public oppinion, which and how the newspapers have made news about them. In this study which involves content, numerical and frequencies analysis, focuses on how the news about the attacts in the press were reflected to public oppinion, the effects on the society and which newspapers have shown more consciousness of responsibility and published these news with ethic rules. In this thesis we dealt with a total of seventeen newspapers of which one was a regional intellectual newspaper, and the one was a sports newspaper and with news about these attacts which for the first time appeared on the press during the first seven days from the September 12 th, to the September 19th, 2001. In the first chapter we mentioned the functions of mass media, the concepts and sorts of terror, the positive and negative effects of the presentation of terror news in mass media. In the second chapter of the thesis, we concentrate on public opinion, with mass media relations and form of mass media effects to the public opinion. In the third part of the thesis, we dealt with the concept and sort of terror, the role of mass media on terrorism and what the reflection of terror news in mass media and the way of freedom of press was. In the fourth part of the current thesis, we concentrate on numerical, content and frequencies analysis, analysis of the news that appeared in the first week of the attacts.Evaluation of the results of analysis obtained in that part was made in general and in comprasion. Also in that part, we reveal how the attact news reflected to the public opinion. In the fifth part, we revealed the effects on economic, social and political changes in the society caused by these attacts. In this chapter we mentioned the point of wiev of the press and the considered importance about these events, the news about these attacts which have been published in foreign press. Also in this chapter we examine the distinguishing pecularity of September ll'th, and the occupation of Afghanistan and the Iraqi war as one of the effects of September 11 'th Finally we found out that the mass media have shown great consciousness of responsibility for the September 11 'th and for terror news with ethic rules. Even though three years have been passed after these attacts, the discussions about them occasionally continue. The press, being the fourth power, which undertakes the duty to inform and to let know about the events in the contemporary and democratic society, has realized its responsibility toward the September ll'th attacts.