Kamuoyunun oluşturulması açısından baskı grupları ve lobi faaliyetleri
Interest groups and lobbying activities for making public opinion
  1. Tez No: 146254
  2. Yazar: ŞEBNEM BİNGÖL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAKİ CAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Siyasal Bilimler, Public Relations, Political Science
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Kamuoyu çağdaş demokrasilerde siyasa] iktidarın karar alma sürecindeki önemi nedeniyle siyaset biliminin ve yöneten-yönetilen arasındaki iki yönlü ilişkinin kurulmasındaki rolü nedeniyle de iletişim biliminin ilgi alanına girmektedir. Teknolojik gelişmelere paralel olarak önemi ve etkisi gittikçe yükselen bir çizgi gösteren kamuoyu; siyasal iktidarların karar alma sürecinde doğru yönü bulmaları için iyi analiz edilmesi gereken bir husus olarak görülmektedir. Ancak sivil toplum geleneği içerisinde doğup gelişebilecek baskı grupları, belirli çıkarlar etrafında birleşmiş, çıkarlarını koruma ve maksimize etme doğrultusunda siyasal iktidara bir takım baskı yöntemlerini uygulayan, örgütlü gruplardır. Çoğulcu demokrasilerde kamuoyunun oluşması için olmazsa olmaz olarak görülen baskı grupları, hedeflerine ulaşmada bir çok etki yöntemi kullanmakta, bunlardan en teknik ve profesyonelce olanı ise lobicilik olarak bilinmektedir. Anavatanı olan ABD'nin kozmopolit sosyal ve ekonomik yapısı içerisinde doğup gelişen lobicilik, bu gün dev bir sektör halinde yasama faaliyetlerinin ayrılmaz bir parçasını oluşturmaktadır. 1946 yılından bu yana ABD'de yasal bazda faaliyet gösteren lobi şirketleri; baskı gruplarınca istenilen yasal düzenlemelerin kongreden çıkarılması ve kamuoyu oluşturma amacıyla profesyonelce kullanılmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
Public Opinion is in the area of communication sciences, because of its importance in the decision making periods of political power in modern democracies, and its role in the building of mutual relationship between administrator and public. Public opinion, whose importance and effects increase parallel to technological development; is a point which needs to be analyzed well for the political power to find the right direction in the decision making periods. However, interest groups that can born and rise in the civil tradition are organized groups which gather around certain interest apply certain techniques of pressure to the political power in order to protect and maximize their interest. In plural democracies, interest gruoups are own to be a must in the building of the public opinion. They use a number of pressure techniques and the most technical and proffesional one is known as lobbying. Born and raised in the cosmopolit social and economical structure of its motherland USA, lobbying forms a non-seperable part of the legislative acitivities today. Lobbying companies who work legally in USA since 1 946 are used professionally by interest groups to get wanted legal arrangements through The Congress and creating a public opinion.