Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde yürütülen eğitici eğitimi programının değerlendirilmesi
Evaluation of training of trainers programmes in Ege University Faculty of Medicine
- Tez No: 146255
- Danışmanlar: PROF. DR. KADİR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Amaç : Tıp fakültesi öğretim üyelerinin 2000' li yıllarda tıp eğitiminde ve sağlık hizmetinin sunulmasındaki hızlı değişikliklere uyum sağlayacak hekimleri yetiştirebilmeleri ve gelecekte başarılı olabilmeleri için, kendilerini geliştirecek eğitim almaları gereklidir. Bu yüzyılın ilk yarısında, öğretme konusunda ki uzmanlık, içerik konusundaki uzmanlığın bir parçası olarak değerlendiriliyordu. Bir fakülte öğretim üyesinin uzmanlık alanındaki bilgisi güncel ve yeterli ise o konuyu rahatça öğretebilir görüşü hakimdi. Geçen zaman içinde öğretme içerik konusundaki uzmanlıkla birlikte fakat ondan ayrı olarak bir beceri olarak görülmeye başlanmıştır.Bu gerçekten yola çıkılarak tüm dünya'da ve Türkiye 'de eğitici eğitimi programlan yürütülmektedir. Bu tezin amacı Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde yürütülen Eğitici Eğitimi programım değerlendirmektir. Gereç Yöntem : 1999 - 2001 yıllan arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesinde Eğitici Eğitimi programının değerlendirildiği kesitsel bir araştırmadır. Eğitime katılan 146 öğretim üyelesinin tümüne hemen kursun ardından hoşnutluklarının değerlendirldiği bir ölçek uygulanmıştır. Eğitici eğitiminin uzun dönemdeki etkilerini değerlendirmek amacıyla 2003 yılında 82 öğretim üyesine ulaşılarak iki farklı ölçek uygulanmıştır. Bulgular : öğretim üyelerinin %89.0'ı eğitimin yapıldığı salon dışındaki tüm maddeler hakkında olumlu görüş bildirmişlerdir. Eğitimden uzun zaman geçtikten sonra %85.0 ve üstündeki öğretim üyesi eğitimin temel hedeflerinin çoğunun (iki başlık dışında) yararlı olduğunu belirtmiştir. Öğretim üyelerinin %75.0'inin üstündeki bölümü kendi öğretimlerinde kursun hedefleri olan beceriler konusunda davranış değişikliği yaşadıklarım belitmişlerdir. Özellikle daha az tecrübeli, genç öğretim üyelerinde ki davranış değişikliği diğer öğretim üyelerine göre daha fazladır. Sonuç : Ege Üniversitesi'nde yürütülen eğitici eğitimi programı hakkında öğretim üyelerinin hoşnutlukları yüksektir. Eğitici eğitiminden uzun erimde fakülte öğretim üyeleri yararlanmışlardır. Ayrıca eğitimin hedefledidiği davranış değişikliği pek çok öğretim üyesinde sağlanmıştır. Eğitim ayrıca öğretim üyeleri arasında eğitimle ilgili konularda paylaşma ve birlikte değişiklikler yapma fırsatım da sağlamıştır. 75
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective : Faculty development initiatives in the year 2000 will need to changes in medical education and health care delivery, to build on the achievements and accomplishments of the past, and continue to adapt to the evolving roles of faculty members. During the first half of this century, teaching expertise was assumed to be part of content expertise. If a faculty member acquired the knowledge of the discipline, she or he could teach. Over time, teaching has come to recognized as a skill associated with, but separate from, content expertise. Therefore faculty development activities have been designed to improve teacher effectiveness in all over the world and Turkey. This thessis presents an evaluation of the impact of the 'Training of Trainers' program conducted since 1999. Methods : This research is a cros-sectional study. One hundred fourty-six medical teachers to take part in the twelve workshop. Immediate post-course feedback was obtained using a brief questionere handed in at the end of the course. The long-term effects of the Training of Trainers program were assessed through a questionaire given to the 82 course participants in 2003. Results : Training of Teachers program have been rated highly by the partipants in the Immediate post-course questionnaire. Some 85 % of the medical teachers stated that they were able to use the knowledge/skills they had acquired during the Training of Teachers program in their teaching. 75% of medical teachers have been changed their teching behaviour after participated the Training of Teachers program. Conclusion : These results appear that Training of Teachers programs have been useful for the medical teacher. 76