TRT repertuvarı'ndaki Kerkük türkülerinin tür ve biçim yönünden incelenmesi
Kind and style examination of Kerkük folk songs in the TRT repertoire
  1. Tez No: 146260
  2. Yazar: ORHAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Ülkemiz sınırları dışında kalan Kerkük' de, Türk kültür dokusunun tüm özelliklerinin görülmesi mümkündür. Bu çalışmamızda, TRT Repertuvarı'ndaki Kerkük türkülerini tür ve biçim yönünden incelerken, geleneksel Türk halk müziği ile geleneksel Türk sanat müziğinin birbirlerine çok benzer Özellikler taşıdıkları görülmüştür. Genellikle bir bölümlü biçimde olup, beş adedi beste olmak üzere, dokuz adetinin notası bulunamamış, onbeş adedinin de repertuvar numarası yoktur. Dokuz adet türkünün de derleyen ve notalayanı bilinmemektedir. İncelememizde, çoğunlukla Uşşak makamında türkülere rastlanmıştır. Ayrıca yine büyük bir çoğunlukla 10/8'lik usûl kullanılmıştır. Türkülerde; Hicaz, Uşşak, Hüzzam, Dügah, Nihavend, Rast, Saba, Segah ve Tahir makamları tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Kerkük is a city which has been outside of Turkey. But It can be seen all of the specialities of Turkish traditions. In this study, while we examine kinds and stylies of Kerkük folk songs realised that there is no diffirence between traditional Turkish folk and art music. Generally in these folk songs there is one section. Five of them are composition. Nine of them couldn't be found in the TRT repertoire. The numbers of TRT repertoire of fifteen Kerkük folk songs couldn't be found. İn addition to this knowledge, compiler of nine folk songs couldn't be known. In generally it is being used Uşşak makam and 10/8 ritm. Also, it is being used Hicaz, Hüzzam, Dügah, Nihavend, Rast, Saba, Segah, Tahir makams, too.