Liselerde ve özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların psikolojik danışma ve rehberlik biriminin işlevlerine ilişkin görev algılarının bazı değişkenler açısından karşılaştırılması
Comparison of the role perceptions of psychological counselors working in high schools and private schools offering specialized courses concerning the function of counseling and guidance units depending on some variables
  1. Tez No: 146261
  2. Yazar: BELGİN AYHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmada, liselerde ve özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların psikolojik danışma ve rehberlik biriminin işlevlerine ilişkin gerçek ve ideal görev algılarının cinsiyet, mezun oldukları lisans programı ve sahip oldukları mesleki deneyim değişkenlerine göre farklılaşıp farklılaşmadığı incelenmiştir. Araştırmanın örneklemi, 2003-2004 öğretim yılı I. ve II. yarıyılda İzmir il merkezinde liselerde ve özel dershanelerde çalışan 178 psikolojik danışmandan oluşmuştur. Araştırmanın verileri, araştırma için geliştirilen“Psikolojik Danışma ve Rehberlik Biriminin İşlevlerine İlişkin Algı ve Beklentiler Ölçeği”ve yine araştırma için özel olarak hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”aracılığıyla toplanmıştır. Liselerde ve özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların PDR biriminin işlevlerine ilişkin görev algılarının bazı değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını belirlemek için“Çift-Yönlü-Varyans Analizi”ve“t-test”i kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları aşağıdaki gibidir: 1. Liselerde ve özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların PDR biriminin işlevlerine ilişkin gerçek görev algılan arasında fark bulunmamıştır.2. Liselerde ve özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların PDR biriminin işlevlerine ilişkin ideal görev algılan arasında fark bulunmamıştır. 3. Liselerde çalışan psikolojik danışmanların PDR biriminin işlevlerine ilişkin ideal görev algı düzeyleri, gerçek görev algı düzeylerinden daha yüksektir. 4. Özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların PDR biriminin işlevlerine ilişkin ideal görev algı düzeyleri, gerçek görev algı düzeylerinden daha yüksektir. 5. Liselerde ve özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların PDR biriminin işlevlerine ilişkin gerçek görev algı düzeylerinin cinsiyete göre farklılaşmadığı bulunmuştur. 6. Liselerde ve özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların PDR biriminin işlevlerine ilişkin gerçek görev algı düzeylerinin mezun oldukları lisans programına göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. 7. Liselerde ve özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların PDR biriminin işlevlerine ilişkin gerçek görev algı düzeylerinin mesleki deneyimlerine göre farklılaşmadığı bulunmuştur.8. Liselerde ve özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların PDR biriminin işlevlerine ilişkin ideal görev algı düzeylerinin cinsiyete göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. 9. Liselerde ve özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların PDR biriminin işlevlerine ilişkin ideal görev algı düzeylerinin mezun oldukları lisans programına göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. 10. Liselerde ve özel dershanelerde çalışan psikolojik danışmanların PDR biriminin işlevlerine ilişkin ideal görev algı düzeylerinin mesleki deneyime göre fark gösterdiği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the present study, the real and ideal role perceptions of psychological counselors working in high schools and private schools offering specialized courses concerning the function of counseling and guidance units was examined in terms of gender, the graduate division and occupational experince. The sample of the present study consisted of 178 psychological counselors working in high schools and private school offering specialized courses during 2003/2004 akademic year. The data were gathered by The Measure of Perception and Expectation Concerning The Function of Counselling and Guidance Units which had been development for this study and the Personal Information Form. Two-Way ANOVA and t-test were used to determine if the real and ideal role perceptions of psychological counselors working in high schools and private school offering specialized courses concerning the function of counseling and guidance units varied according to the variables. The results of this study are as follows:1. No significant difference was found between counselors working in high schools and private school offering specialized courses on the real role perceptions concerning the counseling and guidance unit's functions. 2. No significant difference was found between counselors working in high schools and private school offering specialized courses on the ideal role perceptions concerning the counseling and guidance unit's functions. 3. The ideal role perception levels of counselors working in high schools concerning the counseling and guidance unit's functions is higher than their real role perceptions. 4. The ideal role perception levels of counselors working in private schools offering specialized courses concerning the counseling and guidance unit's functions is higher than their real role perceptions. 5. No gender differences was found on the real role perception levels of counselors working in high schools and private school offering specialized courses about the counseling and guidance unit's functions. 6. There was found significant difference in the graduate division on the real role perception levels of counsellors working in high schools and private school offeringspecialized courses about the counseling and guidance unit's functions concerning the real role perceptions. 7. No occupational experince differences were found on the real role perception levels of counselors working in high schools and private school offering specialized courses about the counseling and guidance unit's functions. 8. There was found significant difference in gender on the ideal role perception levels of counsellors working in high schools and private school offering specialized courses about the counseling and guidance unit's functions concerning the real role perceptions. 9. There was found significant difference in the graduate division on the ideal role perception levels of counselors working in high schools and private school offering specialized courses about the counseling and guidance unit's functions concerning the real role perceptions. 10. There was found significant difference in occupational experince on the ideal role perception levels of counselors working in high schools and private school offering specialized courses about the counseling and guidance unit's functions concerning the real role perceptions.