Ülke tanıtımında sportif faaliyetlerin yeri ve önemi
The place of sporting activities in publicity of a country
- Tez No: 146259
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FÜSUN KOCABAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Spor, Public Relations, Sports
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
“Ülke tanıtımında sportif faaliyetlerin yeri ve önemi”adlı yüksek lisans tezinde amaçlanan^sportif etkinliklerin ülkenin tanıtımında nasıl bir rol oynadığını irdelemektir. Tez dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, tanıtım ve çeşitleri, küreselleşme kavramı üzerinde durulduktan sonra, lobicilik, diplomasi, propaganda, halkla İlişkiler ve reklamcılık gibi ülke tanıtımında kullanılan başlıca yöntemler incelenmiştir. İkinci bölümde, ülke tanıtımında hedef kitlelerin belirlenmesi ve buna ilişkin tanıtım stratejileri incelenmiştir. Bu bölümde etkin tanıtım stratejilerin oluşturulması için hedef kitlelerin analiz edilmesi ve uygun mesaj seçimlerinin yapılmasının gerekliliği vurgulanmıştır. Tezin üçüncü bölümünde, spor kavramı, tarihsel gelişimi ve bu kavramın sosyo ekonomik, sosyo-kültürel ve siyasal etkileri öne çıkarılmıştır. Toplumun önemli bir parçası olan grup ilişkilerinde ve toplumsal hareketliliğin sağlanmasında sporun oynadığı rolün öneminden söz edilmiştir. Tezin dördüncü bölümünde, spor organizasyonu kavramı ve ülke tanıtımında kullanılmasının gerekliliği üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda, spor organizasyon larının tarihçesi, önemi ve amaçları, organizasyonu oluşturan temel unsurlar ve organizasyonlar sırasında karşılaşılan sorunlar incelenmiştir. Ayrıca, spor kulüplerinin, teknik adamların, yöneticilerin ve sporcuların ülke tanıtımına olan katkısı analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the thesis named“The Place of Sporting Activities in Publicity of a Country”, the aim is to clarify the role of sporting activities and explain this importance with its contribution's to build a positive image of a country. The thesis contains four sections. In the first section, the concept of publicity and its types and globalization are defined. Also, some communication methods such as lobbying, public relations, advertising, propaganda and diplomacy are dealth with in terms of their roles in the publicity of a country. In the second section, it is emphasized that target audiences should be analyzed in order to set appropriate communication strategies and to create effective messages. From this point of view, definition of target audiences and relavent publicity strategies are discussed. In the third section, the concept of sporting, its historical development and sociocultural, socioeconomic and political effects are explained. In this way, the influence of sporting on social groups and movements are investigated. In the last section, the use of sports to promote positive image of a country is asserted. International public opinion is generally determined more by events than by words. In this way, the short history of sporting organizations, their important roles and aims, components of an organization, and difficulties which the authorities face in organizing sporting events are examined. Besides, contributions of sportsmen, sporting- clubs and sporting authorities to brand image of a country are determined.