American foreign policy in the Middle East in reference to the PNAC
PNAC bağlamında Amerika'nın Ortadoğu dış politikasıl
  1. Tez No: 146281
  2. Yazar: KADİR EFELER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFULLAH KARAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Fatih Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmanın amacı 11 Eylül sonrası yeni oluşmakta olan uluslararası sistem içerisinde Amerikan dış politikasın temel parametrelerini ve bu parametrelerin Amerika'nın Ortadoğu Dış politikasına yansımalarını açıklamaya çalışmaktır. Bu çaba içerisinde Amerika'da Bush yönetimi zamanında dış politikada etkin hale gelen yeni- muhafazakârların dış politika üzerinde nasıl etkin hale geldikleri ve Amerika dış politikasına nasıl bir etkide bulundukları ele alınacaktır. Bu süreç içerisinde ele alınmaya çalışılan temel inceleme konuları 1 1 'Eylül sonrası Amerikan dış politikasının felsefi temeli, karar mekanizmasını oluşturan birimlerin tanımsal yapısı, 11 'Eylül sonarsı güvenlik algılamaları ve bunların Amerikan Ortadoğu politikasındaki etkileri olarak belirtilebilir. 11 'Eylül sonrası uluslararası sistem liberal ekonomi ve realist-idealist teori bağlamındaki güvenlik algılaması üzerine bina edilmektedir. Aslında, milenyumla birlikte yeni oluşmakta olan uluslararası sistem bir geçiş aşamasındadır. 1 1 ' Eylül olayları ile birlikte, Dünya Ticaret merkezinde ve Pentagonda meydana gelen terörist saldırılar yeni sistemin adını koymaya yönelik girişimlerin başlangıcı oldu. Yeni oluşmakta olan uluslararası sistemin yeni adı, Amerikan hegemonyası çerçevesinde Demokratik Barış sistemi olarak ifade edildi. Bu çerçevede, çalışmanın asıl tezi, Ortadoğu bölgesinin 'Demokratik Barışa' dayalı tek taraflı Amerika önderliğindeki uluslararası sistemi (Yeni Amerikan Yüzyılı Projesi) nasıl meşru ve çekici hale getirdiği argüman üzerinde yoğunlaşmaktadır. Çalışmada esas olarak ele alman konu temel olarak yukarıda anlatılanların ışığında, ABD'nin terörle mücadele de Ortadoğu da yaptığı savaşın nedenlerini anlama çabası olacaktır. IV
Özet (Çeviri)
This work is aimed at explaining the basic dynamic of the American foreign policy following September 1 1, and reflecting upon it. Efforts will be spent to describe the process by which the neo-conservatives have obtained an influential position within the Bush administration. The basic components of a process of this kind are the philosophy behind American foreign policy following September 11, the structure of the mechanism for decision-making, the way security started to be perceived, and the effects of these on the Middle East policies of the U.S.A. The international system following September 1 1 has been based on the perception of security in terms of liberal economy and realist-idealist theory. The terrorist attacks on the World Trade Centre and Pentagon marked the beginning of the process from which the new system evolved. It was called the system of Democratic Peace and was formed by means of American hegemony. With that in mind, the basic argument of this work is centred on the question of how the Middle East has led to place the most importance on the 'Democratic Peace' by justifying it. Another important point is to understand the nature of and reasons behind the fight of the U.S.A. against terrorism.