Uruguay anlaşmaları ve dünya ticaretine olası etkileri
  1. Tez No: 72159
  2. Yazar: ARMAĞAN ZALOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. LERZAN ÖZKALE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
ÖZET 1947 yılında gerçekleştirilen ilk Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlaşması (GATT) konferansından bu yana, dış ticaretle ilgili korumacı uygulamaların ortadan kaldırılması amacıyla hem GATT bünyesinde, hem de çeşitli ülkeler arasında görüşmeler gerçekleştirilmektedir. GATT bünyesinde gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda tarife oranlarında büyük indirimler sağlanmıştır. Ancak bu gelişme korumacı uygulamaların hedeflendiği ölçüde azaldığı anlamına gelmemektedir. Tarife oranlarında indirimler meydana gelirken, tarife dışı engel adı verilen diğer koruma uygulamaları uluslararası ticareti şekillendiren faktörlerden biri olarak ortaya çıkmıştır. Tarife dışı engelleri yoğun olarak gelişmiş batı ülkeleri kullanmıştır. Tarife dışı engel uygulamalarında 8. GATT görüşmelerine dek önemli sayılabilecek indirimler sağlanamamıştır. 1970'lerde önem kazanmaya başlayan ve“yeni korumacılık”olarak adlandırılan bu akımın ana özelliği ayrımcı olmasıdır. Ayrımcı kısıtlamalar özellikle emek-yoğun üretim yapısına sahip gelişmekte olan ülkelere yönelmiştir. Uzak Doğu Asya ülkeleri bu uygulamalara en fazla maruz kalan ülkeler olurken, tarife dışı engel uygulanan başlıca sektörler tekstil, giyim, tarım, tüketici elektronikleri ve otomobil sektörleri olmuştur. Kotalar, gönüllü ihracat kısıtlamaları, anti-damping uygulamaları, telafi edici önlemler, fark giderici vergiler, ihracat sübvansiyonları ve üretim sübvansiyonları yoğun olarak kullanılan tarife dışı engellerdir. 1986 yılında başlayan 8. GATT Uruguay görüşmeleri, daha önceki görüşmelerden çok daha geniş bir kapsama sahipti. Yedi yıl süren görüşmeler sonucunda dünya ticaretini önemli şekilde etkileyecek anlaşmalar imzalanmıştır. Bu görüşmelerin dört temel sonucu olduğu söylenebilir; (l)Tarım ve tekstil sektörlerinin GATT disiplinine sokulması, (2)GATT kurallarının kapsamının genişlemesi,(3) Yürürlükteki anlaşmaların pazara giriş şartlarının kolaylaştırılmasına yönelik olarak revizyonu ve (4) Anlaşmazlık Çözüm Organı'nın yapısının güçlendirilmesi ve Dünya Ticaret Örgütü nün kurulması. Görüşmeler sonucunda, daha önce yoğun olarak tarife dışı engele maruz kalan sektörlerdeki tarife dışı engel uygulamalarının tedricen ortadan kaldırılması kabul edilmiştir. Öte yandan, çok daha önemli bir gelişme fikri mülkiyet haklan, yatırım engelleri ve hizmetler sektörü ile ilgili ticaretin de GATT disiplinine sokulması olmuştur. Bu çalışmanın ana amacı söz konusu gelişmelerin gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin ticaret yapılarına olası etkilerini incelemektir. Bu amaç doğrultusunda korumacı uygulamaların sebepleri, tarife dışı engellerin ekonomik etkileri ve Uruguay Anlaşmaları çalışmada yer alan diğer konulardır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Beginning from 1947, countries performed several multilateral negotiations( rounds) in order to reduce trade protectionism. The platform of this negotiations was GATT, General Agreement on Tariffs and Trade. In the GATT 1947 agreement, objectives of this agreement were defined as“raising standards of living, ensuring full employment and a large and steadily growing volume of real income and effective demand, developing the full use of the resources of the world and expanding the production and exchange of goods”. With this agreement countries were obligated“being desirous of contributing to these objectives by entering into reciprocal and mutually advantageous arrangements directed to the substantial reduction of tariffs and other barriers to trade and to the elimination of discriminatory treatment in international commerce”. Elimination of discriminatory treatment is ensured by the most favourite nation (MFN) principle which means that concessions granted to one member of GATT by another member are extended to all other members. In last 50 years, high tariff rates reduced drastically with seven subsequent GATT rounds, especially for industrial items. However, after the mid of 1960's. parallel to tariff reduction, a new protectionist mentality emerged and the instruments of GATT remained ambiguous to prevent this development. The new protectionism has different tools from tariffs which will be discussed later in this paper In international economics theory free trade is mutually beneficial, but in practice protectionism still pervasively exists in some sectors and there are some supporting arguments for protectionism. Some of these arguments are totally negligible and voiced by some domestic interest groups. Others are valid only if some conditions exist. For instance, implementing protectionist practices may not be sufficient to offset the adverse impacts of changes in competitiveness and in patterns of demand. Also, jobs saved in the industries protected may cause jobs lost elsewhere in the economy, it comes to a meaning that protectionism may have a negative effect on total unemployment. In new trade theory, infant industry argument is the rationale for protectionism. Infant industry argument assert that a new industry having a potential comparative advantage must be protected until it realises the scale economies otherwise it can not because of the competition of foreign industries which have already realised scale economies. In other words, protection gives local producers the time to improve their skills in production, management and marketing. Once competitive strength is gained, protection would be eradicated for free trade. However, there are some difficulties to construct such a policy. First of all, it is difficult to identify the industry that deserves protection. If this decision is not taken with objective criteria or sufficient long term planning, the resources of economy will be wasted. Secondly, domestic producers behind the wall of protection would not be in an effort to minimise their costs forforeign competition. Lastly, it is also important to determine which protectionism instrument would be less costly for economy. The New Protectionism The new protectionism has developed with two aspects; the spread of non-tariff barriers and the spread of trade blocks. Clearly, both of them means the violation of non-discrimination principle of GATT. As mentioned above, reductions in tariff rates have tended to make non-tariff barriers more significant as a determinant of trade flows. Non-tariff barriers can be described as all trade restrictions, other than tariffs. Some of them are beyond the border measures such as subsidies and different standards (e.g. healthy, safety, environmental). Pervasive border non-tariff measures are quotas, voluntary export restraints, orderly market arrangements and misuse of anti-dumping and countervailing duties. *o Common use of NTB's is the result of some important developments in world trade. First of all, Europe and Japan carried out a quick catch up process against USA after 1960's. More importantly, after 1960's, some Asian countries (Asian NIC's: Korea, Taiwan, Singapore, Hong Kong) performed high economic growth rates with export oriented strategies. Another important change was the result of increase in the oil prices in the 1970's. OPEC countries became an important markets for developed countries. Therefore the OECD countries faced a dual challenge: to adjust to the greater import competition coming from the more dynamic developing countries; and to seize new export and investment opportunities. In 1960's and 1970's, discriminatory restrictions mostly focused on Japan. Korea, Taiwan, Hong Kong, Singapore,and Brazil. In this period, NTB practices were concentrated on textile, clothing and steel industries. However, import from these countries could be slightly limited because of trade diversion through unrestricted areas. After the 1970's the coverage of NTB's has broadened, extending to relatively unprotected industries such as automobiles, machinery and consumer electronics. At the same time, the number of suppliers affected by NTB's increased. In 1974. Multi- fibre agreement (MFA) which provided a framework for voluntary export restraints to textile products came into force. This agreement prolonged several times until Uruguay Round of GATT. Product categories and countries subject to non-tariff measures were increased by every subsequent MFA. This practices caused a significant change in the production structure of Asian NICs. These countries diverted their resources to capital-intensive industries, which have been relatively less protected. Inl980, share of textile and clothing industry in total export in Asian NIC's was 24 percent, this share declined 17 percent in 1992. However, same percentages for machinery and transportation equipment was, respectively, 22 and 43. After the 1980's, some other Asian countries-Indonesia, Philippines, Thailand, Malaysia- have joined Asian NIC's which have previously performed high economic growth. XIThe core NTB's have been voluntary export restraints, variable charges and anti dumping and countervailing actions. GATT articles remained insufficient to prevent these measures with its blunt structure. Related articles of GATT revised in Uruguay Round which will be discussed below. New protectionism went hand to hand with increasing regional trade arrangements Trade blocks violate the principle of non-discrimination by giving preferential treatment to members of the block but not to outsiders. At the same time, trade blocks regulate their trade affairs with other trading partners on a special base, for example, the EU's preferential treatment of ACP and Eastern Europe Countries. This process which began in 1960's, today, designates the composition of world trade Today, the major trade blocks are AB, NAFTA, APEC, ASEAN and MERCOSUR Their share in world trade in 1996 were, respectively, in percent, 37.4, 18.7, 3.1.5(exc. NAFTA and ASEAN), 6.8 and 1.5. A trade block has two major effect on trade flows. First, trade creating effect among its members. Imports from more efficient non-members are replaced by imports from a member country. This also presents the trade diversion effect of a trade block. Only if trade creation effect exceeds the trade diversion, a trade block, custom unions or free trade areas, contribute to the expansion of world trade. With the eighth round of GATT, GATT agreement was revised in order to prevent the restrictions of new protectionism. GATT Uruguay Round and World Trade Organisation In 1986, eighth GATT round started in Uruguay Punta Del Este. In the Punta Del Este Declaration, the major aims of the round stated as follows; (a) to bring about further liberalisation and expansion of world trade in goods to the benefit of all countries, especially less developed, through improvement of access to markets by reduction and elimination of tariff and non-tariff barriers and (b) to strengthen the role of GATT, improve the multilateral trading system and bring about a wider area of world trade in goods under effective multilateral disciplines. Uruguay Round were completed in December 1993 and the agreements under the round came into effect on 1 January 1995. With the round“World Trade Organisation”has established encompassing the GATT. The results of the Uruguay Round can be summarised as follows; Market Access Market access negotiations aimed to eliminate or reduce tariff rates and non-tariff measures applicable to trade in goods. According the commitments(covering tens of thousands of tariff lines) made in this negotiations, it is estimated that the trade weighted average tariffs on developed country industrial imports from all sources should decline to 4 percent, representing a reduction of 38 percent. Considering the low pre-Round levels of tariff rates, reductions in certain tariff lines gain importance, for example in textile related lines. In 1996, the developed country average tariff offered on imports of textile from developing countries at the level of 10 percent XIIaccording to OECD findings. It is two and a half times the tariff rates on industrial imports. Elimination process of non-tariff barriers were decided in the certain Uruguay Agreements which will be discussed below. Agreement on Textile and Clothing The object of this agreement has been to secure the eventual integration of the textiles and clothing sector into the GATT on the basis of strengthened GATT rules and disciplines. Previously, trade in this sector was subject to bilateral quotas negotiated under the Multi-Fibre Agreement (MFA). Textile and Clothing Agreement schedule the integration of the sector into GATT in three phases beginning 1 January 1995 and to be completed by 2005. Integration means that trade in these products will be governed by the general rules of GATT. Agreement on Agriculture The results of the negotiations provide a framework for the long term reform of agriculture trade which was excluded from negotiations in previous GATT rounds. Mainly, the agreement consist of three commitments; market access, domestic support and export subsidies. In the area of market access, non-tariff border measures are replaced by tariffs that provide substantially the same level of protection. Tariffs resulting from this“tarrification”process, as well as other tariffs on agriculture products, are to be reduced by an average 36 percent in the case of developed countries and 24 percent in the case of developing countries, with minimum reductions for each tariff line being required. Least developed countries are not required to reduce their tariffs. Reductions are to be undertaken over six years in the case of developed countries and over ten years in the case of developing countries. Domestic support to agriculture is measured by the term of Total Aggregate Measurement of Support (AMS). The total AMS covers all support provided on either a product-specific or non-product-specific basis that does not qualify for exemptions and is to be reduced by 20 percent during the implementation period in the case of developed countries(13.3 percent in the case of developing countries, no reduction is required for least developed countries). Members are required to reduce the value of direct export subsidies to a level 36 percent below the 1986-1990 base period lever over the six year implementation period, and the quantity of subsidised export by 21 percent over the same period. In the case of developing countries, the reductions are two-thirds those of developed countries over a ten year period. The least developed countries are exempted from requirements. XlllGeneral Agreement on Trade in Services Some decisions of this agreement defines the rules which applies to all members It sets out the general obligations and disciplines. In the agreement four kind of services is described;(l) services supplied by one country to anther, (2) services supplied by the territory of one country to the customers of another(e.g. tourism). (3 Services provided through the presence of service-providing entities of one country in the territory of another(e.g. banking) and (4) services provided by nationals of one country in the territory of another(e.g. construction projects and consultancies) Although m.f.n. obligation is extended to trade in services, it is recognised that m.f.n. treatment may not be possible for every service activity and, therefore. it is envisaged that parties may indicate specific m.f.n. exemptions. Other issues regulated in this agreement are conditions of transparency, technical standards, licence and certificate procedures. Agreement on Trade Related Aspects of Intellectual Property Rights (TRIP), Including Trade in Counterfeit Goods The agreement strengthen the rules and disciplines about the intellectual property rights and multilateral framework of principles, rules and disciplines dealing with trade in counterfeit goods. The agreement addresses the applicability of basic GATT principles and those of relevant international property agreements; the provision of adequate intellectual property rights; the provision of effective enforcement measures for those rights, multilateral dispute settlement; and transitional arrangements. The agreement requires parties to comply with the substantive provisions of the Berne Convention for the protection of literary and artistic works. Computer programs will be protected as literary works. Data bases should be protected by copyright. In trade marks, the agreement defines what type of signs should be eligible for protection. Industrial designs are also protected under the agreement. Agreement on Trade Related Aspects of Investment Measuresf/RIMj The agreement provides that no contracting party shall apply any TRIM inconsistent with articles 3(national treatment) and 11 (prohibition of quantitative restrictions) of the GATT. It provides an illustrative list of TRIMs that infringe those rules. The agreement requires mandatory notification of all non-conforming TRIMs and their elimination within two years for developed countries, within five years for developing countries and within seven years for least-developed countries. Agreement on Safeguards Article XIX of the GATT allows a member to take a“safeguard”action to protect a specific domestic industry from an unforeseen increase of imports of any product which is causing, or which is likely to cause, serious injury to the industry. This article is one of the pretexts of import restriction practices of new protectionism. This agreement provides that restrictions such as voluntary export restraints, orderly market arrangements and other similar practices in effect at the time of entry into XIVforce of the agreement would have to be phased out within four years after the entry into force of the agreement establishing WTO(3 1 December 1999). At the same time, all existing safeguard measures taken under Article XIX of the GATT 1947 shall be terminated not later than eight years after the date on which they were first applied or five years after the date of entry into force of the agreement establishing the WTO, whichever comes later. In principle, safeguard measures have to be applied irrespective of source. The agreement describe the“serious injury”and provides that safeguard measures can be applied only to the extent necessary to prevent or remedy the injury. The duration of safeguards should not exceed four years, though this could be extended to a maximum eight years, subject to confirmation of continued necessity. Agreement on Implementation of Article IV (Anti- Dumping) Article IV of the GATT provides for a member to apply anti-dumping measures, for example measures against imports of a product at export price below its normal value(usually the price of the product in the domestic market of the exporting country). With new agreement procedures of anti-dumping action have been more clearly expressed in order to prevent misuse of this article. Agreement on Subsidies and Countervailing Measures This agreement clearly defines the subsidy by using the concept of '“specific subsidy”. Only specific subsides would be subject to the disciplines set out in the agreement. Specific subsidy is a subsidy available only to an enterprise or industry or group of enterprises or industries within the jurisdiction of the authority granting the subsidy. The agreement establishes three categories of subsidies; prohibited, actionable and non-actionable. The agreement also covers the use of countervailing measures against subsidies. Agreement on the Interpretation of Article XXIV (Custom Unions and hiv