Yazılım geliştirme takımlarında özgüveni etkileyen faktörler ve takım etkililiği
Team potency factors and team effectiveness in software development teams
- Tez No: 146341
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ EKBER AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Son yıllarda teknolojideki ilerlemelere paralel olarak, tüm sektörlerde işletmeler sürekli değişim gösteren pazar isteklerini hızlı bir şekilde karşılayabilmek, daha rekabetçi ve etkin olabilmek, üretimi hızlandırırken maliyetleri düşürebilmek ve şirket çalışanlarının yeteneklerinden daha fazla yararlanabilmek için takım tabanlı yeni organizasyon biçimlerini kullanmaya başlamışlardır. Özellikle ileri teknoloji ürünleri üreten işletmelerde sektör lideri olabilmek, rakiplerden daha hızlı olabilmeyi ve yeni ürünler geliştirmeyi gerektirir. Bu sebeplerden dolayı takımlara ihtiyaçları vardır. Takımlar sayesinde bireylerin kişisel tecrübeleri ve yetenekleri bir araya getirilir ve daha karmaşık görevlerin başarılması sağlanabilir. Ancak tüm bunları yani pazara rakiplerinden daha önce yeni ürünler sunabilmeyi, müşteri isteklerine daha çabuk yanıt verebilmeyi sağlayabilmeleri için organizasyonda görev yapan takımların iyi performans gösterebilmeleri gereklidir. Eğer takımlar başarılı olamazlar ise işletmelere yarar sağlayamazlar ve hatta işletme için zararlı bir hale dönüşebilirler. Bu bağlamda, takımların arzu edilen başarılara ulaşmasına etki eden faktörlerin belirlenebilmesi için çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Yapılan araştırmalar sonucunda, özgüveni kavramının takımların etkililiği üzerinde önemli bir rol oynadığı saptanmış fakat kapsamlı çalışmaların yapılmamış olduğu görülmüştür. Kavram üzerine yapılan pratik çalışmaların yetersiz olduğu ve alternatif deneysel araştırmaların farklı organizasyonlar için tekrarlanması gereğinden yola çıkılarak yazılım geliştirme takımlarında özgüveni etkileyen faktörlerin tespit edilmesi ve özgüveni ile takım etkililiği arasındaki ilişkinin açıklanabilmesine yönelik olarak bu çalışına gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın yapıldığı takımlar özel sektörde haberleşme üzerine faaliyet gösteren büyük bir işletmenin araştırma-geliştirme bölümünden seçilmiştir. İşletmenin seçilmesinin nedeni projelerin takını bazlı gerçekleştirilmesi ve işletme bünyesinde yeterli sayıda takım bulunmasının yanında veriye ulaşma konusunda problem yaşanmayacak bir işletme olmasıdır.Araştırmalar neticesinde, daha önceki araştırmalarda takımların özgüvenini etkileyeceği öne sürülen bazı faktörlerin yazılım geliştirme takımlarının özgüveni üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür. Ayrıca daha önceki araştırmalarda özgüvene etkisinin olup olmayacağı üzerinde çalışılmamış yeni faktörler modele dahil edilmiş ve etkileri incelenmiştir. Tez 8 bölümden oluşmaktadır. İlk dört bölüm konuyla ilgili literatür taranarak oluşturulan ve modelde kullanılan değişkenlerin tanımlarını içeren kısımdır. 5. bölümde araştırmanın metodolojisi ve verilere ilişkin analizler, 6. bölümde ise analizler sonucu ulaşılan bulgular verilmiştir. 7. bölümde bulgular yorumlanmış ve son olarak 8. bölümde sonuç ve önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY In today companies expect teams to achieve high level of performance The use of teams also expanded in response to competitive challenges. Nevertheless these teams should be effective teams in order to reach success which is expected by organization. For this reason there exist many studies based on teams and how teams can be successful. These researches point team potency as important factor for team effectiveness but it has not been extensively described and analyzed. Guzzo and his friends took up that task and makes a study to cover the implication of construct Since more research is needed to further clarify the relationship between potency and effectives this study took up this mission and investigated which factors effect potency in software development teams. This research has been done in one telecommunication firm which has one of the biggest research and development department working team based. Results denoted that some factors effecting potency in past research did not effect software development teams potency believes. This paper is composed of eight chapters. In the first four chapters, main variables which were used in theorical model were presented based on the literature review. In the 5th chapter, the methodology of the research and the analysis on the obtained data were explained. Results are given in chapter 6 and results were discussed in chapter seven. Finally in the 8th chapter recommendations and directions for the feature researches are explained.