Halit Ziya Uşaklıgil'in romanları ve izleksel açıdan incelenmesi
The study of Halit Ziya Uşaklıgil's novels in the view of theme
- Tez No: 146417
- Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ HALİT ZİYA ÜŞAKLIGİL' İN ROMANLARININ İZLEKSEL AÇIDAN İNCELENMESİ ESMA DUMANLI KADI ZADE FIRAT ÜNİVERSİTESİ SOSYAL BİLİMLER ENSTİTÜSÜ TÜRK DİLİ VE EDEBİYATI ANABİLİM DALI 2004, Sayfa: 138 'Bu çalışmada edebiyatımızın usta kalemlerinden biri olan Halit Ziya Uşaklıgil'in romanlarını izleksel açıdan incelemeyi amaç edindik. İki bölümden oluşan tezimizin birinci bölümünde Halit Ziya Uşaklıgil'in romanları hakkında bilgi verilmiştir. Romanların kimliği, konusu ve olay örgüsü incelenerek kısa bir tanıtımı yapılmıştır. Yazarın romanlarının tanıtımının yapıldığı bu bölüm; ikinci bölümde romanların izleksel açıdan incelenmesine bir zemin oluşturmuştur. Çalışmamızın ikinci bölümünde Halit Ziya'nın romanlarında, aşk, sevgi, kaçış, kıskançlık, kötümserlik, ölüm, yozlaşma gibi izlekler önem sırasına göre değerlendirilmiştir. Romanlardaki izlekler ve konular, bizi devrinin en başarılı romancısına götürür. Halit Ziya, verdiği eserleriyle sadece devrine değil, gelecek nesillere de romanın ve romancılığın yolunu açmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Yozlaşma, kötümserlik, zenginlik, fakirlik, kaçış
Özet (Çeviri)
II SUMMARIZE THE THESIS OF POSTGRADUATE THE STUDY OF HALIT ZIYA USAKLIGIL' S NOVELS IN THE V±EW OF THEME ESMA DUMANLI KADI ZADE FIRAT UNIVERSITY THE ENSTITUTE OF SOCIAL SCIENCES MAIN BRANCH OF TURKISH LANGUAGE AND LITERATURE 2004, PAGE: 138 In this study we aimed to investigate a master writer of our literature, Halit Ziya Uşaklıgil's novels in theme. In the first part of our thesis which is made of two parts, novels of Halit Ziya is introduced in the basis of their identity topic and plot. By means of the first part, investigation of the second part is supported. In the second part of our study the novels of Halit Ziya Uşaklıgil have been investigated in theme. In the novels the themes such as: love, desertion, envy, pessimism, death, degeneration have been fixed and these themes have been appreciated according to their importance level. The themes and the topics in the novels take us to the most successful writer of his time. Halit Ziya is not only of his time but also guide of following time. Key Words : poverty, wealthy, degeneration, pessimism