Cengiz Dağcı'nın hikayeleri (inceleme-metinler)
Stories of Cengiz Dağcı
  1. Tez No: 146424
  2. Yazar: SİBEL DURAK SOYKIRAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dünyası Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dünyası Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 441
Özet
ÖZET Kırım'da doğan Cengiz DAĞCI, Kırım Türklerinin haksız bir şekilde vatanlarından sürgün edilişini ve Kırım'a geri dönmek için verdikleri mücadeleyi konu alan eserler yazmıştır. Çağdaş Türk Edebiyatında romanları ile tanınan yazar, hikaye, hatıra ve günlük türünde bir çok eser vermiş ve yazarın varlık dergisinde bir çok yazısı yayınlanmıştır. Cengiz Dağcı bütün eserlerinde, Kırım Türklerinin sosyal, siyasi ve edebi dünyalarını çok güzel bir şekilde anlatmayı başarmıştır. Cengiz Dağcı'nın ilk hikayeleri 1961 ve 1980 yıllan arasında“Küçük Hikaye”başlığı altında Varlık Dergisinde yayımlanmıştır.“Yansılar”adlı günlüklerin son kısımlarına eklenen üç hikaye 1988, 1990 ve 1991 tarihlerini taşımaktadır. Yazarın 1998, 2000 ve 2001 yıllan arasında yazdığı son dört hikaye, Ötüken Neşriyat tarafından hikaye olarak basılmıştır. Varlık Dergisi'nde“Küçük Hikaye”başlığı altında yayımlanan hikayelerinde yazar, II. Dünya Savaşı'nı konu olarak işlemiştir. Bu hikayelerde savaşmak zorunda kalan askerlerin duygusal dünyaları ve yaşadıkları olayları anlatılmıştır.“Haluk”ve“Anna'' adlı kahramanların mülteci olarak sürdürdükleri hayatın anlatıldığı hikayelerde, savaşın insanların umudunu ve yaşama sevgisini kaybetmesine neden olduğu; ancak inançlı ve kararlı insanların hayata yeniden başlayabilecekleri vurgulanmıştır. Yazar, Kırım'dan, yani vatanından haksız bir şekilde sürülen ”Melet Hanım ve Savaşçı"nın ana kahramanlar olarak yer aldığı hikayelerde, Kırım'da bu hikayelerde Sovyet rejimi de eleştirilmiştir. Bu eleştiriyle birlikte Kırım Türklerinin haklı mücadeleleri sonucunda Kırım' a yeniden dönmeye başladıkları ve kararlılıkla mücadelelerine devam ettikleri vurgulanmıştır. Cengiz Dağcı, halen İngiltere'de yaşamaktadır. Yazar 1998 yılından itibaren İngiltere'de yaşayan kişilerin yaşadığı olayları anlatan dört tane hikaye yazmıştır. Buhikayeler de II. Dünya Savaşı ve onu takip eden yıllarda geçmektedir. Savaştan etkilenen İngilizler ve onların sosyal, siyasal ve toplumsal hayatları hikayelerde ayrıntılı bir şekilde anlatılmıştır. Bu hikayeler kişilerin çok başarıl bir şekilde çizildiği eserlerdir. Yazar hikayelerinde sade ve akıcı bir üslup kullanmıştır. Anlatılan olaylar birbirini izleyerek gelişmiştir. Zaman ve mekan olaylara uygun olarak seçilmiştir. Yazar hikayelerdeki kişileri zengin bir şekilde tasvir etmiş ve onların psikolojik dünyalarını okuyucuya anlatmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Cengiz Dağcı was born in Crimea. He wrote many novels and long and short stories about the Crimean Turks who had been deported from Crimea without any justifiable reason and has tried to return to Crimea. Cengiz Dağcı is one of the well know authors with his novels in modern Turkish Literature. He also wrote many books, stories,- and his memories. And there is many writings of the writer which published in the journal of“Varlık”. Cengiz Dağcı succeded to narrate to Crimean Turks's social, politicial, literary lifes in a good way in his all works. First stories of Cengiz Dağcı are written between 1961-1980 and published in the journal of“Varlık”as short stories. His last three stories which added to endings of his“Yansılar”named memories are written in 1988, 1990, 1991. The last four stories of the writer are written in 1998, 2000, 2001 and published as story book by“Ötüken”Publishing House. The stories of Cengiz Dağcı which published in the journal of“Varlık”, are about World War II. In theese stories Cengiz Dağcı expresses the emotional worlds and the events of the soldiers who fights without their will, had. The heroes;“Anna”and“Haluk”, and their life as refugees are the main subjects of the stories. They are also about how war makes people loose their hope and will to survive unless they didnt loose their faith and restarted their lifes. In the Stories which“Melek Hanım Ve Savaşçı”are the heroes, Cengiz Dağcı expresses the truth like theese heroes's unjustifiable deportion from their motherland; Crimea. At the same time he criticises soviet rejime. With this criticise, he highlights to rightous struggle of Crimean Turks and their return to their motherland because of the struggle. Cengiz Dağcı still lives in England. Since 1998 he wrote four stories about the English people and their life. And happennings of theese stories are in the World War IIand the next years. English People Who effected by The War, and their social, politicial and cultural lifes are narrated in theese stories. People are analyzed perfectly in theese stories. The Writer used a simple and liqiud style in his stories. The narrated stories gets advanced by following each other. Time and place are choosed wisely by the writer. Writer gives a rich description of people in the stories which lets readers to find out about the people's psychological world.