2000'li yıllar Hollywood sinemasında mitolojik öğelerin temsili
The representation of mythological elements in Hollywood cinema
- Tez No: 146425
- Danışmanlar: PROF. DR. KONCA YUMLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
Sinemada, özellikle de son yıllarda Hollywood sinemasında görüntülerin ardındakine ulaşmak, seyrettiğimizi, duyduğumuzu anlamlandırabilmek adına epeyce yol katetmemiz ve bu yüzdende de pek çok okumaya başvurmamız gerekmektedir. Son yıllarda“modern olanın, klasik olana başvurması”anlamında Hollywood Sinemasının da mitolojiden etkilendiği ve özellikle 2000'li yıllar Hollywood sinemasının pek çok filmde mitlere gönderme yaptığı görülmektedir. Bu noktadan hareketle dört bölümden oluşturulan“2000'li Yıllar Hollywood Sinemasında Mitolojik Öğelerin Temsili”konulu tezimde birinci bölümde, Hollywood sinemasının ideolojik yapılanması ele alınmış, özellikle 2000'li yıllar Amerikan ideolojisinin Hollywood sineması üzerindeki etkilerini yansıtan film örnekleri incelenmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise; Hollywood sinemasında mit kavramı ele alınmaya çalışılmış ve Hollywood Sinemasının sıkça başvurduğu mitler, filmlerdeki sunumlarıyla ele alınmıştır. Üçüncü bölümde mitoloji kavramı üzerinde durulmuş, 2000'li yıllarda Hollywood Sinemasında Mitoloji'nin sunumu ile ilgili film çözümlemelerine yer verilmiştir. Dördüncü ve son bölümde de ilk üç bölümden edinilen bilgiler ışığında 21. yy' m başına damgasını vuran filmler olan Matrix, Harry Potter, Yüzüklerin Efendisi gibi üçlemelerin çözümlemeleri mitler ve mitoloji kavramları çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Recently, we are supposed to conduct studies and to give much more importance to readings so as to reach behind the images and to explain the things what we watch and listen in the field of cinema especially in Hollywood. It is possible to say that in the framework of“application of classic to modern'', Hollywood cinema has been affected by the mythology and in 2000s several myths has started to take place in movies. In the light of above mentioned fact, the film samples reflecting the impact of American ideology on Hollywood Cinema has been examined in the first part of four chapter of my thesis titled ”The Representation of Mythological Elements in 2000's Hollywood Cinema". In the second part of study, the concept of myth in Hollywood cinema has been tried to mention and myths as the same as presented in movies have been taken into study. In the third chapter, the mythology concept and film analysis related to representation of mythology in 2000s Hollywood cinema has been taken part in this study. At the last and fourth chapter, the analysis of 21st century's outstanding movies Matrix, Harry Potter, Lord of the Rings trilogies were described in the light of data depending myth and mythology concept mentioned in previous chapters.