Doksanlı yıllar sonrası Alman sinemasında Türk temsili
Representation of Turks in German cinema after the 90's
  1. Tez No: 146423
  2. Yazar: PINAR ÖZGÖKBEL BİLİS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÖZDEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
TÜRKÇE ABSTRACT (en fazla 250 sözcük): Doksanlı Yıllar Sonrası Alman Sineması'nda Türk Temsili başlığım taşıyan bu çalışma, günümüzde kuramsal açıdan önem arz eden ve sosyo-psikolojik- siyasi alanları itibarıyla geniş bir platformda tartışılan stereotip, yabancı, öteki, kimlik ve temsil gibi kavramları sinema alanında incelemektedir. Tezin birinci bölümünde söz konusu kavramlar Alman Sineması'nda Türk temsillerinin analizini gerçekleştirebilmek amacıyla Freud, Lacan, Kristeva, Hail ve Levi-Strauss gibi kuramcıların düşüncelerinden yola çıkılarak, toplumda yaşayan yabancılara felsefi, sosyolojik ve psikolojik disiplinlerin sağladığı perspektiften bakma olanağı tanımaktadır. Bölümün sonunda yabancı kavramı kimlik olgusu ile ilişkili bir biçimde irdelenmektedir. Tezin ikinci bölümünde sinema eserlerinde yabancı temsil biçimleri ele alınmakta ve spesifik olarak da Alman Sineması'nda Türk temsili incelenmektedir. Burada Türk erkeğinin ve kadınının kimlik yapılarının ve ayrıca, Türk toplumunun eğitim ve sosyalleşme süreçlerinin Alman Sineması'ndaki Türk temsillerine ne şekilde yansıdığı ayrıntılı olarak ortaya konulmaktadır. Yine aynı bölümde Almanya'ya işçi göçünün başladığı altmışlı yılların sonrasında on yıllık dönemler içinde Alman Sineması'nda Türk temsiline tarihsel bir perspektif verilmektedir. Tezin üçüncü ve son bölümünde ise ilk iki bölümde öne sürülen kuramsal düşüncelerin somutlaştırılmasına imkan verecek bir şekilde örnek filmler incelenmektedir. Nitel film analizine dahil edilen filmler 1990 sonrası Alman yapımı olarak gösterime giren filmlerden oluşmaktadır. Söz konusu filmler (Yasemin, Happy Birthday, Türke!, Kanak Attack, Aprilkinder, Alles Getürkt ve Gegen Die Wand) tezin kuramsal bölümlerinde saptanan düşüncelerden, bilgilerden ve stereotipik anlatı kalıplarından yola çıkılarak analiz edilmektedir. Sonuç olarak bu çalışmada, nitel film analizinden elde edilen bulgular neticesinde sinemada yabancı temsil konusunun önemi ve olumlu temsil biçimlerinin geliştirilmesinin her iki kültürün barışçıl bir biçimde bir arada yaşamasına nasıl katkı yapılabileceği konusunda düşünceler ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
İNGİLİZCE ABSTRAKT (en fazla 250 sözcük) : This study carries the heading of the representation of Turks in German Cinema after 90' s. At the same time our study examines some concepts like representation, identity, the other, foreign and stereotype in the field of cinema. These concepts which are being debated in a wide platform are today very theoretically essential in the fields of social-psychology. In the introduction part of the study, the mentioned concepts give opportunity to examine the foreigners from the perspective that was provided by the philosophical, sociological and psychological disciplines. We have got information from the ideas of the theorists such as Freud, Lacan, Kristeva, Hall and Levi-Strauss to fulfill the analysis of Turkish representations in German Cinema. At he end of this part we have examined the foreign concept in contract with the identity fact. In the second part of the thesis, the foreign representing styles were examined in the works of cinema, and also the Turkish representaion was examined specificly in German Cinema. In this part we have shown the identity structures of Turkish man and woman. In addition to this, we have mentioned in detail how the education and social processes in Turkish society been reflected to the Turkish representing in German Cinema. Again in the same part we have studied that, within ten year period, after 60' s when worker migration to Germany had started, it has given historical perspective to Turkish representation in German Cinema. In the third and last part, some sample films were examined to concrete the theoretical ideas put forward in the first two parts. The films examined in the qualitative film analysis were constituted from the films in projection as German production after 1990. The mentioned films (Yasemin, Happy Birthday, Türke!, Kanak Attack, Aprilkinder, Alles GeTürkt and Gegen die Wand) were analyzed by examining the ideas, information and stereotypic narration forms that were determined from the theoretical parts of the thesis. As a conclusion, in this study from the results of the qualitative film analysis we have discussed how we should develope the positive representing styles to encourage two cultures to live peacefully together and also we have mentioned the importance of foreign representing subject in cinema.