Ege Bölgesinde faaliyette bulunan başlıca zeytinyağı üreticisi firmaların dış pazarlama gücü ve dışsatımın arttırılmasında finansman ve güçbirliği olanakları
The export power of leading olive oil producers and exporters working in aegean region and finance and cooperation possibilities to increase the export potential
- Tez No: 146438
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ RIZA KARACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Pazarlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 273
Özet
Günümüzde firmalar artık yurt içi pazarlarla yetinmeyip yurt dışı pazarlara açılmaya çalışmaktadır. Dış pazarlara açılmakta kullanılan en yaygın yol ise dışsatımdır. Dışsatım kararı veren firmaların dış pazarlarda başarılı olabilmeleri için bir çok karar almaları gerekmektedir. Dışsatıma yönelen bir firmanın, dış pazarlarda müşterilerle nasıl bağlantı kuracağına, hangi pazarlama karmasını kullanacağına, dışsatım finansmanını nasıl karşılayacağına karar vermesi gerekir. Firmalar dışsatım yaparken bir çok riski göze alması gerekmektedir. Bu yüzden doğru adımların atılması çok önemlidir. Zeytinyağı sektörü zeytinin yetiştiği ülkelerde olduğu gibi Türkiye tarımsal üretimi içinde yüksek bir paya sahiptir bunun yanında da Türkiye ekonomisi ve dışsatımda önemli bir paya sahiptir. Dolayısıyla zeytinyağı üreticisi ve dışsatımcısı temsilcilerine özel bir önem verilmelidir. Bu çalışma kapsamında zeytinyağı dışsatımın potansiyelini ve zeytinyağı dışsatımcısı firmaların rekabet gücünü arttırma olanakları incelenmeye çalışılmıştır ikincil kaynaklardan yararlanılarak hazırlanan teorik altyapının ardından alan çalışması bölümüne geçilmiştir. Bu bölümde Ege Bölgesinde faaliyette bulunan başlıca zeytinyağı üreticisi ve dışsatımcısı firmalara anket uygulanmıştır. Çalışmada araştırma bölgesi baz alınarak tam örneklem yöntemi seçilmiş ve 32 firma örneklem grubu olarak seçilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently it is becoming inevitable for firms to sell their products to overseas markets beside their domestic market. The most common way to enter international market is exportation. The firms, who decide to export, should make lots of decisions. They should decide how to connect with the consumers, which marketing mix they will use for their target market and how to finance their export. Firms accept to take risk of many things when they export goods to foreign markets. Olive oil sector is very important for Turkish economy as in the countries where olive is growing. Therefore a special attention should be given to the representatives of olive and olive oil producers and exporters. In this study the possibilities of increasing the competitive power of olive oil producers and the export potential of olive oil were tried to be analyzed. After the preparation of the theoretical basis by using the secondary data, a survey was conducted to the main olive oil producers & exporters working in Aegean Region. In the study 32 firms was chosen as a sample group by considering the study region.