TRT repartuarında bulunan Erzurum türkülerinin makam-ayak,tür-biçim ve usul yönünden incelenmesi
Examining of folk songs belong to Erzurum in TRT rpertoire and their makam-ayak,tür-biçim, ayak kinds-styles and rythms
  1. Tez No: 146441
  2. Yazar: METİN ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: DR. ATINÇ EMNALAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Halk Müziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 355
Özet
Yapmış olduğum bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Ayak- Makam kavramları açıklanarak bu kavramlarla ilgili görüşleri içermektedir. İkinci bölümde ise GTHM ve GTSM de perdeler ve ses sistemleri açıklanarak örnekler verilmiştir. Üçüncü bölümde TRT repertuvarında bulunan Erzurum Türkülerinin makam- ayak, tür biçim ve usul yönünden incelenmeleri ele alınmıştır. Sonuç olarak türkülerimizdeki makamsal yapı, ritimsel yapı ile birlikte değerlendirilerek bu doğrultuda bir tasnif yapılmıştır. Mevcut yanlışlıklar saptanarak bence doğruları gösterilmiştir. 57
Özet (Çeviri)
There are three sections in this theses. Concept of Ayak-makam and written about them have been explained in the first section. Pitches and sound systems of GTHM (Traditional Turkish Folk Music) and GTSM (Traditional Turkish Art Music) have been explained and given examples in the second section. Folk songs in the TRT (Turkish Radio and Television) repertoire belong to Erzurum and their makams, kinds, styles and rhythms have been explained in the third section. As a result, makam and rhythmic construction of folk songs have been commentated and classified. All mistakes of folk songs belong to Erzurum have been found out and corrected. 58