Klazomenai'de ele geçen M.Ö. 4. yüzyıl kap formları
The forms of the pottery of the 4th century B.C. found at Clazomenae
  1. Tez No: 146442
  2. Yazar: MELİKE ZEREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Klasik Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 374
Özet
Çalışmanın kapsamı içerisinde yer alan M.ö.4. yüzyıla tarihli birçok kap formu, Klazomenai'de yoğun olarak F.G.T. ve H.B.P. sektörlerinden ele geçmiştir. Bu sektörlerde daha sağlıklı olarak izlenen Khyton adındaki yerleşim, birden fazla yapı katı içermektedir. Hippodamik planda inşaa edilen Khyton'un kuruluş evresi, Mö.404-394 yıllan araşma tarihlenmektedir. Bu evrede kent, parsellere ayrılmış, insulalara bölünmüş ve ev tipleri belirlenmiştir. Evrede, ev mekanlarının tabanlarından az sayıda seramik buluntu ele geçmiştir. Ha yapı evresi, M.ö.387-366 yıllarına tarihlenmektedir. Bu evrede, belirlenmiş olan parseller korunarak ev ve sokaklarda bazı değişikliklere gidilmiş, daha kalıcı yapılaşma girişimlerine başlanmıştır. Evlerin işlik mekanlarından ve su kuyularından çok sayıda form ele geçmiştir. nb evresi, Satrap ayaklanmaları dönemine (Mö. 366-356) denk gelen bir ara evredir. Bu evrede, kentin ana planına yönelik olarak değil, kişilerin evler içerisinde ihtiyaçlarına uygun olarak yaptığı mimari değişiklikler görülmektedir. Bu tarihten sonra halk, Khyton'u terk ederek Karantina Adası'na yerleşmiştir. Bu evrede çok sayıda form, evlerin işlik ve avlularından ele geçmiştir. III. yapı evresi, M.ö.356-330 yularına tarihlenmektedir. Bu evrede ise, kentin ana planını bozarak duvarlarını inşaa eden bir seramik atelyesi açığa çıkarılmıştır. Yerleşim, Aleksandros'un M.ö.330 yılında ana karayı adaya bağlayan yolu yaptırması ile son bulmuştur. Yapı tabanlarında bulunan çok sayıdaki yerli ve Attika'dan ithal edilmiş formlar, bahsi geçen evrelere göre tarihlenmiştir. Çalışmada seramikler, kendi içlerinde tiplerine göre ayrılmış, sağlıklı yapı evreleri sayesinde kısa zaman birimlerine bölünerek incelenebilmiştir.
Özet (Çeviri)
A number of 4. B.C. vase forms which are related to this study, have been unearthed particularly from F.G.T. and H.B.T. sectors in Clazomenae. These sectors give clear archeological evidence for“Khyton”settlement where more than one strata can be observed. In the early foundation stage between 404- 394 B.C., Khyton was established in accordance with Hippodamos plan where streets intersect each other at right angles forming blocks called insula. Only a small number of pottery have been excavated from the houses of early Khytoa The second building phase of the town ( Ha ) dates back to 387-366 B.C. During the period the block ( insula ) system has been preserved, the houses and streets have gone through certain modifications and a more stable establishment was attempted. The working quarters and the wells of the houses have provided several different vase forms during the excavations. The following lib stage of the town coincides with the period of Satrap Revolts ( 366- 356 B.C.). In this stage, the constructional changes are observed in regard to personal needs of the residents rather than the concerns about the main architectural plan of the city. After this period, the people left Khyton and settled in the Island of Karantina In this period, numerous vases in different forms are excavated from me working quarters and the courtyards of the houses. m. stage dates to 356-330 B.C. A ceramic workshop which defects the main plan of the city, has been excavated from this period. The settlement came to an end with the construction of the road that attached the island to the mainland by Alexander the Great in 330 B.C. Numerous finds of local and imported Attican wares have been dated according to the different stages of the settlement. In this study, the vases have been classified in terms of their typology and examined within short and precise time frames due to the clear building stages.