Cumhuriyet Döneminden günümüze Türk Halk Müziği alanında Kayseri'de yapılan çalışmalar
Publications in Turkish Folk Music in Kayseri during the Republic period
- Tez No: 146450
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRBÜZ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Müzik, Folklore, Music
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
ÖZET Cumhuriyet' in kurulmasından itibaren geçen zaman içinde Geleneksel Türk Halk Müziği alanında yapılmış olan çalışmaların en önemli bölümünü oluşturan derleme çalışmaları, bugünkü GTHM repertuvarmın büyük bir bölümünü oluşturmaktadır. Cumhuriyet' in kurulduğu yıllardan itibaren yapılan ilk derleme çalışmalarını Seyfettin ve Sezai Asaf Kardeşler gerçekleştirmiştir. Daha sonra Darü'l-Elhan bu çalışmalara ağırlık vermiş ve elde ettiği ezgileri notaya aktarmışlardır. Bu şekilde başlayan derleme çalışmaları ilerleyen yıllarda da devam etmiş ve programlarda bu ezgiler seslendirilmek suretiyle tüm yurda ulaştırılmıştır. Bu derleme projelerinin içinde Kayseri iline de gelinerek bu yörenin ezgileri derlenmiş ve notaya alınmıştır. Böylece bugün elimizde kayıtlı bulunan 100 'ün üzerinde Kayseri ezgisi bulunmaktadır. Bu ezgiler farklı yerlerde seslendirilmiştir. Kayseri Belediye Konservatuvarı da bu şehirde ağırlıklı olarak geleneksel müzik eğitimi vermiştir. Son yıllarda Kayseri'de Erciyes Üniversitesi'ne bağlı olarak Güzel Sanatlar Fakültesi Müzik Bilimleri Bölümü kurulmuş ve akademik anlamda bir eksiği gidermiştir. Bu sayede daha nitelikli müzisyenler yetiştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Collecting work that important part of work in field of Turkish Traditional Folk Music (GTHM) at the period of new Republic of Turkey, constitute a big part of repertory in GTHM. After the establishment of the new Republic of Turkey, Seyfettin and Sezai Asaf brothers realized first collecting works. After that, the Darü'1-Elhan concentrated on these works and dictated were collected these melodies. Collecting works that continued following years and these melodies were transported homeland of people by record the sound. Melody in the places near were collected and dictated in the Kayseri in projects of collecting. In this way, we have more than a hundred recorded melodies of Kayseri and These melodies make a sound different ways. Conservatory of Kayseri Municipality emphasis educated traditional music in this city. At the last years, musicology department in the faculty of fine arts were established linked with Erciyes University in Kayseri. This department academically get rid of absence. Musicians with high quality were grown up in this ways.