Türkiye'de Türk müziği odaklı lisans programlarında Türk Halk Müziği repertuvarı ders öğretim planları ve bir model önerisi
Educations plans of Turkish Folk Music repertoire lesson in Turkish music oriented undergraduated programs in Türkiye and a model proposal
- Tez No: 806326
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SITKI BAHADIR TUTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Müziği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Müziği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Sanat dallarının eğitim ve icra aşamasının bir materyali olarak değerlendirilebilecek olan eserler bütününü ifade eden repertuvar, Türk halk müziği geleneği kapsamında önceleri sözlü gelenek yoluyla aktarılırken nota yazısının kullanımının yaygınlaşmasıyla yazılı olarak da aktarılmıştır. Böylece kültürel belleğin önce sözlü, süreç içinde de sözün yanında yazılı bir şekilde devamlılık gösterdiği söylenebilir. Türkiye'de halk bilgilerinin/ürünlerinin tespit, derleme ve sunum aşamaları Cumhuriyet'in kurulmasıyla birlikte hız kazanmıştır. Özellikle anonimlik özelliği gösteren Türk halk müziği yaratmalarının günümüzdeki Türk halk müziği repertuvarı haline gelmesinde Cumhuriyet döneminde yapılan çalışmalar önem taşımaktadır. Bu dönemde Türk halk müziği alanında gerçekleştirilen ilk derleme çalışmalarıyla birlikte aynı dönemde müzik alanında eğitim veren, eğitmen ve icracı yetiştiren kurumlar açılmaya başlamıştır. Musiki Muallim Mektebi, Darü'l-Elhan ve Yurttan Sesler Topluluğu Türk halk müziği yaratmalarının tespit, derleme ve sunum evrelerinin ilk örneklerini ortaya koyan kurumlar olarak değerlendirilebilir. Cumhuriyet döneminde derlenen Türk halk müziği eserleri, zaman içinde yapılan tasnif çalışmalarında görülebileceği gibi ortak bir tür çerçevesinde değerlendirilmiştir.“Türkü”türü Türk halk müziği sözlü repertuvarını oluşturan eserleri kapsayıcı bir şekilde kullanılmakta ve hem“türkü”hem de“Türk halk müziği repertuvarı”Türk halk müziği geleneği kapsamında kurumsal düzeyde dolaşımda olan birer terim olarak karşımıza çıkmaktadır. Türk halk müziği repertuvarı öğretimi, günümüzde yükseköğretim düzeyinde özellikle konservatuvarlar bünyesinde yoğun olarak gerçekleştirilmekte, konservatuvar dışında Türk müziği eğitimi veren diğer fakültelerde de Türk halk müziği repertuvarına ilişkin eğitimler verilmektedir. Bu doğrultuda, diğer derslerde olduğu gibi, Türk halk müziği repertuvarı dersleri kapsamında da öğretim planları oluşturulduğu görülmektedir. Bu çalışmada seçilen yükseköğretim kurumlarının Türk halk müziği repertuvarı ders öğretim planları incelenmiş, öğretim planları oluşturma noktasında gelenek ve akademik perspektif ölçütlerine bağlı olarak seçilen türküler ve ölçütler üzerinden yeni bir öğretim planı modeli tasarlanmıştır.
Özet (Çeviri)
While the repertoire, expressing the whole of the works that can be considered as a material of education and performance stages for the branches of art, was transmitted through the oral tradition within the scope of the Turkish folk music tradition, it was also transmitted in written form with the widespread use of musical notation. Thus, it can be said that cultural memory developed firstly verbally, and in the process, in writing as well. The stages of identification, compilation and presentation of folklore/products in Turkey gained momentum with the establishment of the Republic. In particular, the studies carried out in the Republican period are important in the anonymity of Turkish folk music creations to become the current Turkish folk music repertoire. In this period, with the first compilation studies in the field of Turkish folk music, institutions that provide education in the field of music, train trainers and performers began to be opened. Music Teachers' School, Darü'l-Elhân and Yurttan Sesler Ensemble can be considered as the first examples of the identification, compilation and presentation phases of Turkish folk music creations. Turkish folk music works compiled in the Republican period were evaluated within the framework of a common genre, as can be seen in the classification studies made over time.“Türkü”genre is used comprehensively for the works that make up the Turkish folk music oral repertoire, and both“türkü”and“Turkish folk music repertoire”appear as terms that are in circulation at the institutional level within the scope of the Turkish folk music tradition. Today, Turkish folk music repertoire education is carried out intensively at the higher education level, especially within the conservatories, and other faculties that provide Turkish music education outside the conservatory also provide training on Turkish folk music repertoire. In this direction, it is seen that teaching plans are created within the scope of the courses in which Turkish folk music repertoire education is given, as in other courses. In this study, Turkish folk music repertoire lesson plans of selected higher education institutions were examined, and a new teaching plan model was designed based on selected folk songs and criteria based on tradition and academic perspective criteria at the point of creating teaching plans.