Düzenleme ve uygulamalar ile Türkiye'de siyaset kurumunun kitle iletişim araçlarına bakışı: Ticari televizyon yayın politikaları örneği
The view of institution of politics on mass media with its regulations and applications: An example of broadcasting policies of commercial television
  1. Tez No: 146452
  2. Yazar: MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLİZ ULUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Siyasal Bilimler, İletişim Bilimleri, Radio and Television, Political Science, Communication Sciences
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
ÖZET Düzenleme ve Uygulamalar ile Türkiye'de Siyaset Kurumunun Kitle İletişim Araçlarına Bakışı: Ticari Televizyon Yayın Politikaları Örneği Çalışmanın temel çıkış noktası kitle iletişim araçları politikalarının siyaset kurumunun düzenleme ve uygulamalarından bağışık olmadığıdır. Bu politikaların saptanmasında siyasi gücün yaklaşımı demokratik rejimlerde kamunun bakışım temsil ediyor olması dolayısıyla sonuçlan açısından belirleyici olmaktadır. Siyaset kurumu bir yanıyla kitle iletişim araçları politikalarım biçimlendirirken bir yanıyla da bu politikaların uygulanmasında gerekli kuralları ve ilişki kalıplarım ortaya koymaktadır. Kitle iletişim araçları politikalarım belirlemeye muktedir olan iktidar, iktidar parti ya da partileri kadar iktidar olmaya talip olanların görüşleri de kitle iletişim araçları politikalarının ne doğrultuda evrileceğine ilişkin referanslar olması nedeniyle önemlidir. Çalışmada, Türkiye'deki siyasal sistem de göz önüne bulundurularak siyaset kurumunun en küçük birimi olarak partiler alınmakta, yürütme ve yasama organlarındaki konumlarına göre iktidar partisinin (hükümet), muhalefet partisinin ve meclis dışı kalan partilerin genel anlamda kitle iletişim araçları özelde ise örnek olay olarak alman ticari televizyon yayın politikalarına bakışı ana hatlarıyla değerlendirilmektedir. Siyaset kurumunun kitle iletişim araçlarına bakışı ve bu bakıştaki gelişmelerin iç/dış kaynaklı etkilerin itici gücü ile ya da doğrultusunda evrildiğinin, özellikle son yıllarda Avrupa Birliği'ne üyelik hedefi motivasyonu ile siyaset kurumunun bakışında önemli gelişmeler olduğunun -Anayasa ve ilgili yasalarda düşünce ve ifade özgürlüğünü geliştirici bir takım düzenlemelerle- gözlemlendiği çalışmada; siyaset kurumunun kitle iletişim araçlarına müdahale sınırlarının yeterince belirgin olmadığı ancak genel olarak siyaset kurumunun kendi çıkarları doğrultusunda kitle iletişim araçlarına müdahalelerine olanak sağlayacak düzenlemelerden vazgeçmediği, kimi zaman ise uygulamalarıyla kitle iletişim araçlarına dönük tavrının kamu çıkarından çok kendi çıkarım kollamak biçiminde ortaya çıktığı tespit edilmektedir
Özet (Çeviri)
The View of Institution of Politics on Mass Media with its Regulations and Applications: An Example of Broadcasting Policies of Commercial Television Main starting point of this study is that policies of mass media are not exempt from the regulations and applications of the institution of politics. That the approach of political power represents the view of the law in democratic regimes in determining these policies is deterministic in terms of its results. While the institution of politics shapes the policies of mass media on the one hand, it produces the rules and the patterns of relationship necessary for the application of these policies. Views of those that run for power is as important as the power, the party or parties in power because they are references for in what direction the policies of mass media would go. Taking into consideration the political system in Turkey, the current study takes parties as the smallest units of the institution of politics. According to their posi tions in agencies of legislation and implementation, they are considered, in general, as the mass media of the party in power (government), the party in opposition, and the par ties outside the parliament, and specifically their views for broadcast- policies of com mercial television stations are evaluated as a case. It has been observed that views of the institution of politics for mass media have changed and the developments in these views have been changed or turned into that direction by the propelling power of internal/external effects, and especially in re cent years, there have been significant changes in the view of the institution of politics due to the motivation of EU membership. There have been some developments in con stitution and in other important laws that will improve freedom of thought and speech. It has also been observed that borderlines of the institution of politics in interfering with mass media are not clear enough, but institution of politics did not quit from arrange ments that would give opportunity of interfering mass media in their own interests. Sometimes their attitude toward mass media through some applications seems to come about not for the public interest but rather for their own interests.