Ricarda Huch: Politisches verhalten und ihre schriften
Ricarda Huch: Politik görüşleri ve eserleri
  1. Tez No: 146453
  2. Yazar: MARTİNA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KASIM EĞİT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Biyografi, German Linguistics and Literature, Biography
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Ricarda. Huch: Politik davranış ve Yazıları adlı bu çalışma, kadın yazar Huch'un dünya görüşünü temellendiren estetiğin öncelliğinin henüz çocukluğunda ve aile yaşananda şekillendiğini göstermesi nedeniyle yazarın biyografik geçmişinin incelenmesiyle başlamaktadır. Ricarda Huch'un, estetik görüşünden hareketle ideolojilerden özgürleşme anlamında biçimlendirdiği özgürlük kavramının yazarın 1. dünya savaşı, Weimar Cumhuriyeti ve Nasyonalsosyalizm dönemindeki politik davranışını dolaysız bir şekilde etkilediğini ortaya koymak için, öncelikle yazarın“Erinnerungen von Ludolf Ursleu dem Jüngeren”adlı ilk romanında ideolojilerle yüklü figürler ile estetisyen bir özgürlükçü anlayışıyla yaşayan figürlerin kutuplaşması gösterilmiştir. Huch'un Almanya' daki Romantik akımına ilişkin temel incelemesi üzerinden yazarın estetik-edebi duruşundaki, romantik yaklaşımınım politik görüşündeki önemi açımlanmış tır, Huch'un politik davranışının bağımsız oluşu aynı zamanda yazarın 20. yy. ilk yarsında görülen mitleştiren ideolojik görüşlerle karşıtlık teşkil eden romantik akıma dair algısında kendini göstermektedir - Yazarın romantik akımı alımlama biçiminin ve Orta Çağa ile Eski İmparatorluğa bakış açısının da Huch'un NasyomalSosyalizme olan mesafesinin okunabildiği politik bir araç olduğu ortaya çıkmıştır.Tarihsel incelemelerinde ve romanlarında Huch en önemli öğeler olarak evrenselciliği ve desantralizmi öne çıkararak ulusal ve totaliter bir yapıya sahip olan Üçüncü İmparatorluğun miras hakkını reddet en Eski İmparatorluğa ilişkin tarihsel bakış açısını temellendirmektedir. Çalışmanın son bölümünde Ricarda Huch ile Thomas Mann' ın karşılaştırması ile Huch' un Mann' dan tümüyle farklı olarak şeytani bir Alman ulus karakteri konstrüksiyonu yerine objektif bir açıklama çabası içinde olduğu ve Almanların adalet duygusundaki bir eksikliği sorumlu tuttuğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, entitled“Ricarda Huch s Her Political Attitude and Writings”, begins with an examination of the author's biographical past since it displays the fact that the priority of aesthetics, which forms the basis of her vision of the world, progressed during her childhood, in the family, The reference to the polarity between the figures stuffed with ideologies and the figures who have an esthetical understanding of liberty in her first novel“Erinnerungen von Ludolf Ursleu dem Jüngeren”serves to clarify that her concept of liberty, which she formed as a liberation from ideologies, influenced her attitude directly in I. WW and the periods of the Weimar Republic and Nationalsocialism. The romantic approach of her aesthetic- liberty orientation and its significance in her political view has been presented depending on Huch's basic study on the romantic movement in Germany. The independence of Huch's political behavior displays itself in her perception of the romantic movement which constitutes an opposition with the mythisized ideologies seen in. the first half of the 20th century. The author's perception of the romantic movement and her aspect of the medieval ages and the Old Empire are political indicators of her distance to Nationalsocialism. In her historical studies and novels Huch emphasized the concepts of universalism and decentralization, which form the basis of her historical aspect concerning the Old Empire, and with these concepts rejected the inheritance of the third Empire which had a national and a totalitarian regime. In the closing section of this study a comparison between Huch and Thomas Mann shows how Huch dif feres from Mann in spending efforts to make an objective explanation and holding responsible a deficiency of the German's sense of justice instead of building a construction of a German nation (al) character that is of a devilish nature.