'Nasse' vernunftkritik in Hansjörg Schneiders roman 'Das Wasserzeichen' ein beitrag zur kultur geschichte des wassers
Hansjörg Schneider'in 'Das Wasserzeichen' adlı romanında 'ıslak' us eleştirisi. Suyun kültür tarihi ile ilgili bir inceleme
  1. Tez No: 146468
  2. Yazar: GÜNGÖR YENGİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEVZAT KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Almanca
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Alman Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmada Hansjörg Schneider' ın“Das Wasserzeichen”adlı romanı temel alınmıştır. Kültürtarihsel, felsefi ve mitolojik öğeler kullanılarak günümüz toplumu ve gelecek nesilleri bekleyen tehlikeleride ifade eden geniş zamanı kapsayan bir çalışma sunulmuştur. Roman 1930'lı yıllardan günümüze değin ulaşan büyük bir zaman dilimini anlatmaktadır. Yapıtta suyun temsil ettiği doğanın olumsuz gücünden korkan batı insanının ona hakim olmak amacıyla ve sonunda onu yok etmeye varan çabalan konu ediliyor. Araştırmanın birinci bölümünde suyun kültürtarihi çeşitli mitlerle anlatılıyor ve bunun batı edebiyatındaki etkileri örneklerle sunuluyor. Suyun ve doğarım kişileştirilmiş halleri olan su perileri ve Moses Binswanger ile benzerlik ve farkları irdeleniyor. ikinci bölümde Romanda işlenen « kura » ve « ıslak » anlayışı esere bağlı kalınarak anlatılıyor. Üçüncü bölümde ise « farklı » olanı ve « öteki » yi temsil eden varlıklar anlatılıyor. Bunlara dahil olan Moses, kadınlar, androj enler, akıl hastalan, hayvanlar, özellikle su canlıları ve ayrancılığa uğrama nedenleri inceleniyor. Kadın düşmanlığının kökenlerinin antik Yunan uygarlığı ile başlamakla birlikte değerinin azalmasının Sümer tanrısı Marduk ile kendini gösterdiği eserde anlatılıyor. Eserde çevre kirliliğin ve birçok hayvan türünün tükenmesi sebebiyle insanlar sorumlu tutularak eleştirilmekle birlikte bir özeleştiri yapılmaktadır. Doğadan bağımsız bir yaşamın mümkün olamayacağından bahsedilmektedir. Sanayi devrimi sonrası «postmodern» anlayışla insanın doğaya ve kendide yolaçtığı tahribatı düzeltmesi çabasıyla, bir alternatif yaşam ve düşünüş biçimi önerilmektedir. Bu yaşam biçimi içinde babaerkil düşüncesinide içeren « kuru » us' un olumlu ilkeleri ve Apollinik esasın kültür geliştirici yanlan ile anaerkil düşüncesini içeren «ıslak» anlayışın olumlu ilkeleri ve Diyonizyak esasın bütüncül ve pozitif yaklaşımlarını birleştirmekten oluşuyor
Özet (Çeviri)
This study considers Hansjörg Schneider's novel“Das Wasserzeichen”. It views a wide space of time regarding social life today and its future risks by considering cultural history, philosophical and mythological elements. The novel tells about the time from the 30's of the last century till today. Its subjects are the efforts of western people to control the natural forces or even to destroy them because they fear all the natural forces that water represents. In the first chapter of the study the cultural history of water is shown by various myths and exemplified by its effects on western literature. The water-nymphs - the personification of water and nature - are compared with Moses Binswanger. The second chapter discusses the concepts of“dry”and“wet”in this novel. The third chapter describes the beings which represent the“other”, therefore the »others“ of this novel - such as Moses, women, androgens, neurotics, animals and especially water creatures - and the reasons of their discrimination. It is pointed out that life is not possible without nature. This new life style is a combination of the positive principles of the ”dry“ mind that also implicates the patriarchal way of thinking, of the culture developing aspects of apollinic principles, of the positive principles of the ”wet" perspective implicating the matriarchal way of thinking and of holistic Dionysian principles.